Antymateria

Otrzymywanie alkoholi polihydroksylowych z monohydroksylowych

7 posts in this topic

Czy istnieje możliwość, aby z alkoholu monohydroksylowego bezpośrednio otrzymać alkohol polihydroksylowy o identycznej jak w alkoholu monohydroksylowym liczbie atomów węgla?

0

To zależy, jakie grupy oprócz hydroksylowych ten alkohol zawiera. Jeśli są wiązania podwójne C=C, to addycja wody lub utlenianie jeśli są np. chlorowce, to hydroliza, jesli grupa C=O, to redukcja. Nie jest mi znana metoda bezpośrednia takiej przeróbki, by monofunkcyjny związek, alkohol, przerobić na diol, triol itp bez pośrednich etapów.

1

Czy np. takie reakcje są poprawne?

CH3-CH(OH)-CH=CH+ H2→ CH3-CH(OH)-CH(OH)-CH3

CH3-CH(OH)-CH=CH+ Cu(OH)→ CH3-CH(OH)-CH(OH)-CH3 + Cu

CH3-CH2-CHCl-CH2-OH + H2O → CH3-CH2-CH(OH)-CH2-OH + HCl

CH3-C(=O)-CH2-OH + 2HBr → CH3-CH(OH)-CH2-OH + Br2

0

zasadniczo można wykorzystać reakcje utleniania wiązania podwójnego za pomocą OsO4 jako katalizatora wychodząc z jakiegoś alkoholu nienasyconego

0

Szukałam informacji o takich reakcjach, ale bezskutecznie. Zastanawiam się, dlaczego ostatnie równanie reakcji jest nieprawidłowe, bo to tak na moje amatorskie oko pasuje i dobrze wygląda, ale jeżeli stechiometria zawodzi, to znaczy, że rzeczywiście coś jest nie tak.

0

po prostu taka reakcja nie zachodzi, w tym przypadku najprawdopodobniej nie dojdzie do żadnego przekształcenia, co najwyżej powstaną równowagowe ilości bromoketonu po podstawieniu grupy -OH w cząsteczce i odejściu wody.

Z substratu organicznego w ostatnim przykładzie możesz otrzymać diol poprzez redukcje grupy karbonylowej (C=O)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez ADIOXX7
      Witam,
      Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak wygląda mechanizm estryfikacji fenoli i mechanizm estryfikacji alkoholi? Z góry dziękuję