• Ogłoszenia

  • rafcio

   Nowa Wersja Forum   28.07.2016

   Widzisz problemy skontaktuj się z Nami: redakcja@biomist.pl

Padre Morf

Pape
 • Zawartość

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Days Won

  2

Padre Morf last won the day on 11 Czerwiec 2015

Padre Morf had the most liked content!

Reputacja

3 Licznik lajków.

O Padre Morf

 • Tytuł

 • Urodziny

Informacje profilowe

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Odpowiem hurtowo: 1) Alergia - polskie wytyczne są takie, a nie inne i nie ma sensu z nimi dyskutować. W zasadzie problemem nie jest nadmiar IgE, a nadmierna aktywacja neutrofili i płytek krwi. Były doniesienia mówiące o tym, że przetaczanie KKP od osób z zaostrzeniem alergii może dawać więcej odczynów poprzetoczeniowych. 2) Oddawanie mniejszej ilości - worek zawiera ilość konserwantu wyliczonego dla 450ml krwi pełnej. Teoretycznie można usunąć nadmiar, ale w praktyce nie jest to praktykowane, bo wymaga otwarcia układu zamkniętego, co automatycznie znacznie skraca przydatność krwi do przetoczenia. Punktem odcięcia jest 405 ml - w przypadku donacji mniejszych krwinki należy zniszczyć, osocze oznakowuje się jako odpadowe (niezdatne do przetoczenia, można przerobić je na immunoglobuliny, ale firma raczej takiego osocza do preparatyki nie weźmie). 3) Hashimoto dyskwalifikuje chorego jako dawcę krwi i szpiku kostnego. 4) Czasami jesteśmy Kwestia karencji została już dobrze wyjaśniona, więc nie będę tego powielał. Dodam tylko, że nie każde osocze podlega karencji, a niewykluczone, że w przyszłości osocze w Polsce w ogóle nie będzie podlegało karencji i problem zniknie. Takie były przynajmniej plany, ale co z nich wyjdzie jeszcze się zobaczy.
 2. Do wykrycia fenotypu Bombay nie potrzebna jest próba zgodności - już na etapie określania grup krwi widać, że coś jest nie tak, bo surowica będzie aglutynować krwinki wzorcowe grupy 0. Bombay to bardzo rzadka sprawa - literatura podaje, że w Europie występuje z częstością 1/milion. Częstszy jest w Indiach, w Izraelu dla przykładu opisano jedynie dwa przypadki. W Polsce, z tego co wiem, póki co stwierdzono jedynie para-Bombay (powstała nawet praca na ten temat) i cisAB. Surowice i krwinki takich rzadkich fenotypów często mrozi się, żeby naukowcy mieli okazję pobawić się i pobadać takie fenomeny.
 3. Nic Generalnie nie wiązałbym tego z krwiodawstwem, ewentualnie jest to kwestia psychiki i somatyzowanie. Miałem okazję badać takich dawców i mimo wykonania badań laboratoryjnych czy EKG nie dało się stwierdzić odchyleń od normy (RR w normie, brak zaburzeń rytmu, morfologia 13-14g/dl itd). Tego typu obserwacje potwierdzają zresztą badania u aktywnych krwiodawców i osób, które z różnych względów (wiek, choroby) zostały zdyskwalifikowane na stałe lub czasowo. Co do grupy A i przeciwciał anty-A, to tak jest to możliwe mimo, że w liceach uczą czegoś innego W układzie ABO oprócz grup A, B, AB i O wyróżnia się też określoną ilość podgrup, które różnią się przede wszystkim tym, ile antygenu znajduje się na krwinkach. Wynika to po prostu z mutacji enzymów odpowiedzialnych za wytwarzanie antygenów. W przypadku grupy A najczęściej występuje grupa A1, ale oprócz niej można także spotkać A2, A3, Ax, Ael i inne. Krwinki klasyfikowane jako A1 mają na swojej powierzchni około miliona cząsteczek antygenu A, te określane jako A2 tylko 250-300 tysięcy, A3, Ax i Ael jeszcze mniej. Czasami zdarza się, że osoba z grupą A2 wytwarza przeciwciała anty-A1. Widać to podczas badania grupy krwi: 1) reakcja krwinek badanych z odczynnikiem anty-A nie daje aglutynacji albo jest ona bardzo słaba, 2) surowica badana aglutynuje krwinki A1 - świadczy to o obecności przeciwciał anty-A. W takim wypadku po wykonaniu dodatkowych badań (czulszymi metodami, badanie surowicy z krwinkami A1 i A2, oraz krwinek z różnymi surowicami ludzkimi) udaje się określić grupę krwi i rozwiązać nieoczekiwany problem. Podobne sytuacje zdarzają się czasami z układem Rh - są osoby Rh dodatnie, u których wykrywa się przeciwciała anty-D, ale tutaj przyczyna problemu jest inna.
 4. Jedna donacja krwi pełnej (450ml) to utrata około 200mg żelaza i jeśli się tego nie skompensuje to prędzej czy później pojawi się niedokrwistość, a to skutkuje dyskwalifikacją czasową na miesiąc lub dłużej. Co do nadciśnienia - przekonanie, że u krwiodawców nadciśnienie jest częstsze niż w populacji ogólnej jest iluzoryczne. Odsetek nadciśnieniowców wśród krwiodawców jest zbliżony do tego u nie-krwiodawców. Po prostu u krwiodawców nadciśnienie wykrywa się częściej, bo dawca ma ciśnienie mierzone częściej niż statystyczny Kowalski. Kolejna ciekawostka to pytanie, które dostał Mati i którym wywołał małą burzę na grupie dla maturzystów: czy osoba grupy A może mieć przeciwciała anty-A w surowicy? Na grupie padła prawidłowa odpowiedź, ale szersze wyjaśnienie wrzucę jak już odsapnę po dyżurze.
 5. Działa, dzięki
 6. To dość popularny mit, ale nie ma na to dowodów naukowych. Głównym problemem u dawców jest natomiast niedokrwistość, ale z tym można sobie łatwo poradzić suplementacją żelaza.
 7. Jak przywrócić pokazywanie sygnatur? Wyłączyłem je ze względu na naszych spamerów i ich metrowe sygnatury, a teraz chciałbym opcję włączyć.
 8. Zakładam temat, może znajdą się zainteresowani :> Gdyby ktoś miał jakieś pytania odnośnie krwiodawstwa albo transfuzjologii (przy okazji uczenia się do jakiegoś zaliczenia albo po prostu z ciekawości) to można je zadać właśnie tutaj.
 9. Chodzi o to czy nie lepiej byłoby go dać na górę.
 10. jestem za. Tak przy okazji nie można jakoś wcisnąć czacika na stronę główną?
 11. Zawsze można wydać te 100zł i zrobić sobie oznaczenie stężenia rtęci w moczu albo włosach. Cena wydaje się odpowiednia, żeby efekt CCC zapewnił wyzdrowienie w tym wypadku.
 12. Halidorek <3
 13. Pamiętam 70-80 letnie pacjentki, które miały małą torebkę leków na receptę, większą tych bez recepty i wielką torbę supli na piękne włosy, paznokcie i gładką skórę :> W Norge nie ma tego problemu, bo nie ma pierdyliarda supli i całej masy leków bez recepty z paracetamolem czy ibuprofenem :> Ogólnie leków jest mniej,a mimo to ludzie jeszcze nie pomarli. Co ciekawe antykonpcecja "po" jest do kupienia w hipermarkecie. Samą petycję w sumie rozumiem - apteka na lekach OTC zarabia (zwłaszcza teraz w dobie takich, a nie innych przepisów refundacyjnych), więc aptekarze chcą ograniczyć obrót pozaapteczny. Faktem jest też to, że na wielu stacjach czy w sklepach leki są przechowywane w bardzo dziwnych warunkach i w niektórych z nich nigdy bym żadnego leku nie kupił.
 14. Kiedyś chodziła plotka, że Julian vel Lulian nie jest człowiekiem tylko kosmitą ew. skutkiem genetycznych eksperymentów Ruskich. To już zależy co kto chciał robić :> Znam takich, którzy spędzili ponad pół roku na wybranym oddziale, znacznie skracając pozostałe staże cząstkowe. Zostawali na nim zresztą na ogół też po stażu (zmianie PWZ i podpisaniu umowy o pracę). To się jeszcze okaże - zazwyczaj jest jakiś haczyk - np. w postaci rozkładu tychże miejsc między województwa i poszczególne specjalizacje. W dodatku trwa wielki eksperyment w postaci specjalizacji modułowych, więc jak będzie to zobaczymy.
 15. Mądra książka mądrze prawi, czyżby to była Toksykologia Seńczuka^^? Najbardziej znane przykłady rtęcicy były spowodowane spożywaniem pokarmów z dużą ilością rtęci, która pochodziła z wody i kumulowała się w kolejnych ogniwach łańcucha pokarmowego.