e926649

Promienie UV - Sterylizacja

6 posts in this topic

Chciałbym założyć w moim ClearBoxie światło UV w celu sterylizacji pudełka, powietrza i naczyń (póki co nie stać mnie jeszcze na budowę własnej komory laminarnej), jednak czegoś tutaj nie rozumiem :/

Wybaczcie za zapewne banalne pytanie, ale dopiero startuję. Postaram się nie zbłaźnić o ile już tego nie robię...

Mianowicie nie wiem jakiego światła użyć. Wpisując w wyszukiwarkę allegro UV, znajduje mi masę najróżniejszych fioletowych świetlówek, ale dyskotekowych... Te używane na imprezach - co jasne kolory ubrań świecą. Domyślam się, że nie tego szukam :) Czy znajdę świetlówkę UV T5 do sterylizacji powiedzmy 8W, którą mogę podłączyć bezpośrednio pod statecznik elektroniczny jak to się ma w przypadku "normalnych" świetlówek? Czy jednak działa to na innej zasadzie i świetlówki UV do sterylizacji oparte są na innej technologi?

0

Chodzi chyba o inną długość fali. dyskotekowe mają swoje maksimum chyba w zakresie 360-390, a biobójcze chyba w granicach 260 nm. Nie chce mi się szukać, więc ręki sobie nie dam uciąć, że to jest prawda, może Ego się wypowie ;-)

0

Tak, światło stosowane w dyskotekach ma dłuższą falę niż to z lamp bakteriobójczych. To pierwsze jest gdzieś na granicy fioletu i ultrafioletu natomiast promieniowanie o największych właściwościach bakteriobójczych (UV-C) ma zdecydowanie krótszą długość fali (ok. 200-280 nm). Może ono być wytwarzana przez świetlówki (nie musi to być jakaś specjalna lampa). Jednak ponieważ UV jest promieniowaniem nieprzenikliwym świetlówki muszą być wykonane ze szkła kwarcowego. Stąd ich wysoka cena.

0

Rozumiem. Dziękuję za pomoc ;)

Jak to jest z podłączeniem takiej świetlówki? Czy wymaga to jakiegoś specjalistycznego sprzętu, czy wystarczy standardowy statecznik, okablowanie i ewentualnie starter jak do "zwykłej" świetlówki?

0

wydaje mi się, że podłączenie jest analogiczne jak przy zwykłej świetlówce jednak pewien nie jestem.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz