chemia

Przeliczanie stężen - kompletna porażka

14 posts in this topic

1. Oblicz stężenie molowe 20% roztworu kwasu solnego o gęstości 2.68 g x cm-3.

2. Mamy NaOH jego masa to 40u. Oblicz gęstość 20% tego roztworu o stężeniu 1 mol x dm3.

3. Ustal stężenie molowe roztworu metanalu w 35% roztworze formaliny (roztwór metanalu HCHO), o gęstości 1,97 g x cm3.

Mam problem a muszę przerobić te zadania z przeliczania stężeń;/ Jest to zbiór Witowskiego 2 tom.

Mógłbym liczyć na jakąś pomoc w ukierunkowaniu mnie na zrobienie tych zadań?

Ruszyłem tylko tyle, że rozpisałem dane ;/

Pozdrawiam

0

no to tak:

1) masz obliczyc stężenie molowe czyli ile moli HCl znajduje sie w 1000 cm3 roztworu

skoro d = 2,68 g/cm3 to 1000 cm3 roztworu waży 2680g

i teraz z proporcji:

100g rozt ---------- 20g sub

2680g rozt -------- xg sub

x = 536 g HCl

Masa molowa HCl = 36.5 g/mol, stąd liczba moli HCl = 536 / 36.5 = 14,68 mol

Tak btw nie podoba mi sie podana w zadaniu gęstośc, która jest totalną bzdurą. No ale zadanie rozwiązałem pod dane.

2) d = m / V

szukamy masy roztworu

w 1000 cm3 roztworu mamy 1 mol czyli 40g NaOH

Te 40g stanowią 20% masowych więc masa roztworu wynosi 200g

d= 200g / 1000cm3 = 0.2 g/cm3 co również jest oczywistą bzdurą, no ale robimy pod dane.

Weź popatrz czy dobrze przepisałeś te zadanka bo bzdury wychodzą. Jeśli dobrze przepisałeś to są podane błędne wartości, no ale w zbiorze Pana Darka to norma. Nie cierpię Witowskiego- autor idzie na ilość zadań a nie na jakość, w efekcie rozwiązujesz 50 zadań różniących się jedynie danymi (w dodatku 1/4 z błedami), uczysz sie myśleć schematycznie, a jak coś chociaż trochę odbiega od schematu i trzreba pomyśleć to połowa maturzystów łapie się za głowę bo olaboga nie umiem! No ale przecież to w końcu zbiór stricte pod maturę i ludzie sobie go chwalą

3) analogicznie jak 1) z tym że podana gęstość tez jest zła

1

A no rzeczywiście w 1 jest d= 1.48 g x cm3. A w 3 jest 1.97 g x cm3. Dziękuje za pomoc, już biorę się za analizowanie :)

Odnośnie pierwszego to policzyliśmy przecież ile jest moli, a nie stężenie molowe?

//

Drugie zadanie zostało zredagowane przez mnie (chemia).

0

Żeby wyznaczyć gęstośc musimy znać masę i objętość roztworu. Najlepiej nam wziąć objetość 1dm3 ponieważ podane mamy stęzenie molowe również odnoszące się do 1dm3

Teraz musimy wyliczyć ile waży ten 1dm3 roztworu. Wiemy że roztwór ma stężenie 1mol/dm3 i że jest to równe stężeniu 20%

Tak więc w 1000cm3 roztworu znajduje sie 40g NaOH (czyli 1 mol).

Z podanego stężenia procentowego wiemy że te 40g NaOH stanowi 20% masy całego roztworu

20% ------- 40g

100% ----- xg

x = 200g => jest to masa całego roztworu

I teraz ze wzoru d = m / V liczymy że d = 200g / 1000cm3 = 0,2g/cm3

Normalnie taki wynik powinien każdego przerazić i zmusić do zastanowienia bo niemożliwe jest żeby roztwór NaOH miał 5 razy mniejsza gęstość niż woda. Ale dla tych danych akurat jest ok.

0

tak naprawdę to gęstość 20% HCl to 1,1 g/ml. Jeśli ktoś o tym nie słyszał, to podaję pewną sztuczkę jak policzyć stężenie kwasu solnego. Tak się szczęśliwie składa, że jego gęstość jest liniową funkcją stężenia, przeliczenie jest proste:

Cp=(d-1)*2

czyli dla kwasu o gęstości 1,19 otrzymamy:

Cp=(1,19-1)*2=38 %

A na dowód polecam sprawdzić, że w zakresie temparatur 10-20 *C rzeczywiście tak jest:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_solny

0

A teraz mam zadanieL

Oblicz stężenie molowe 15% roztworu wodorotlenku potasu, jeżeli gęstość roztworu wynosi 1,14g x cm3.

Zaczynam tak:

15% roztworu wodorotlenku potasu czyli : jest 15g substancji na 100g roztworu. Następnie liczę ile jest cm3 roztworu, więć:

1,14g - 1cm3

100g - xcm3

x = 87,72 cm3.

Teraz ile moli jest z masy tej substancji:

15g - x moli

56g - 1 mol

x = 0,27 mola

I teraz jak mam wszystko licze Cm = 0,27 mola/87,72cm3 = 0,003 mol/cm3 czyli 3 mol/dm3.

Dobrze to zrobiłem?

0

O dzięki mistrzu :P

Rozwiązałem następne zadanie ale troszkę źle wynik mi wyszedł w odp jest, że musi wyjść 3.24 mol/dm3, a mi wychodzi 3.2 mol/dm3.

Treśc brzmi: ROztwój siarczku potasu przy gęstości 1,78 g x cm3 ma wartosc stezenia procentowego 20%. Oblicz stęzenie molowe tego roztworu.

Rozwiązanie moje:

K2S - 110g

Vr = 56.2cm3

20g - 100g roztworu

1,78g - 1cm3

100g - xcm3

x = 56.2cm3

20g - x moli

110 - 1 mol

x = 0,18 moli

Cm = n/Vr

Cm = 0,18mol/ 56.2cm3 = 0,003202846975089mol/cm3 x 1000 = 3,202846975089 mol/dm3 = 3,20 mol/dm3

Robię gdzieś bład? Tak poza tym Alderon ty miałbyś dla mnie jakieś zadania :) ?

0

Proponuję ugryźć to zadanie od innej strony, wyjdzie dokładniejszy wynik

masa 1dm3 roztworu wynosi 1780g

100g rozt -------- 20g sub

1780 g rozt ------ x g sub

x = 356g

i teraz liczymy ile to jest moli:

356 / 110 = 3.236 mol

Co do zadań- zależy co Cię interesuje. Jeśli chodzi Ci o zadanka do matury to ciężko mi się wypowiedzieć w tej kwestii bo każdy ma swoje preferencje, swoje gusta i guściki. Uważam że najlepszym zbiorem dla liceum z rozszerzoną chemią jest Pazdro, mimo że nie jest on pisany stricte pod zadania maturalne. Chociaż zadania ze stężeń są w zasadzie wszędzie takie same, nie ma większego znaczenia czy Pazdro, Operony czy jakieśtam inne Omegi.

A jeśli chcesz coś bardziej ambitnego niż matura to polecam "ćwiczenia rachunkowe z chemii analitycznej" pod redakcją Galusa, albo stary zbiór zadań Śliwy, niestety trudno dostępny.

Drobna sugestia: nie opłaca się marnować ostatnich dwóch tygodni wakacji na robienie zadań z chemii. Lepiej solidnie wypocząć, póki można, a za to energicznie i systematycznie wziąć się do pracy w roku szkolnym :)

1

Dobre!

A taki trik odnosi się tylko do HCl czy do HBr, HI także?

Niestety taki przypadek jest tylko dla HCl. Ale zawsze gęstość jest funkcją stężenia, tylko często jest to funkcja nieliniowa, moze to być funkcja logarytmiczna, wykładnicz, eksponencjalna itp. Są tabele z podanymi wzorami takich funkcji dla popularnych związków. Tutaj jest bardzo przydatna tabela, poszukam szerszych danych też.

http://chemfan.pg.gda.pl/Dydaktyka/gestosci.html

1

A co powiecie na takie zadanie bo nie wiem gdzie robie błąd:

Treść:

W naczyniu znajduje się 10 % roztwór soli o masie m . Gdybyśmy do tego roztworu dodali 10g wody, to otrzymalibyśmy roztwór 9% . Ile wynosi masa m ? No to robię, że 10% roztwór soli to oznacza że w 100g rozt znajduje się 10 g soli.

To czyli 10% roztworu soli o masie m to 10g substancji w 100g roztworu tak?

Cp = 10g/100g x 100% = 10%

A teraz po dodaniu 10g wody rozpuszczalnika idącego do roztworu to mamy takie dane:

Cp= 9%

Mrozt = 110g

Ms = ?

Więc zaczynam

9% = ms/110g x 100

Po przekształceniu wychodzi że masa substancji to 9.9g

Czy to jest dobrze ??

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!