• 0
Mateo

Psychika zdrowia

Question

Witam!

 

Od dłuższego czasu zastanawiałem się czy psychika chorego ma wpływ na szybkość jego wyzdrowienia, np. biorąc po uwagę lekką chorobę, jaką jest przeziębienie. Zastanawiałem się czy podejście chorego do choroby ma znaczny czy mniej znaczny wpływ na przebieg jego hospitalizacji. Czytałem, że osoby, które, są w lepszym nastroju  w czasie trwania choroby szybciej wracają  do zdrowia. Może ktoś wie na czym to polega od strony Immunologicznej.

0

Share this post


Link to post

3 answers to this question

  • 0

Można w tej kwestii wziąć pod uwagę placebo. Pacjenci myślą, że podany jest im prawdziwy lek, lecz naprawde jest on substancją obojętną, ale myślą że ten lek im pomoże w psychice. Często zastosowanie prawdziwego leku mogłoby być szkodliwe dla pacjenta, ale oszukanie go przez wmówienie, że przyjął lek, może poprawić jego sytuację psychiczną. Zdarza się, że pacjent, który przyjął placebo, zamiast prawdziwego leczenia, naprawdę zdrowieje. Ta sfera psychiki człowieka nie jest do końca zbadana.

0

Share this post


Link to post
  • 0

Ciekawym przykładem jest też samoleczenie np. Raka! W dzisiejszym świecie Rak stwarza poważne zagrożenie dla ludzkości, a co gdyby chorzy mogli go pokoać za pomocą myśli... Spontaniczna remisja to rodzaj samoleczenia, podczas którego nawet najcięższe przypadki raka wycofują się niemalże samoistnie. Stoi za tym zjawisko apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórek, tzn. , że każda komórka ciała ma wbudowany program samobójczy? Jeżeli zestarzeje się lub zachoruje, wówczas jest on uruchamiany i komórka ulega samozagładzie. Komórki rakowe dzielą się jednak w sposób niepohamowany, a mechanizm autodestrukcji jest w nich wyłączony. Silna wiara pacjenta w swoje wyzdrowienie ma tu decydujące znaczenie, więc można by powiedzieć śmiało, że "wiara czyni cuda" .

0

Share this post


Link to post
  • 0

Kolejnym dobrym przykładem jest "efekt Placebo". Polega on na tym, że podane jako środek przeciwbólowy placebo ( specyfik niemający wartości farmakologicznej, np. tabletka cukru) aktywuje układ immunologiczny i uruchamia produkcję peptydów opioidowych, które ograniczają odczuwanie bólu. Silne oczekiwanie, że lek okaże się pomocny, zmienia zatem chemię mózgu- i naprawdę pomaga.

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz