• 0
DMchemik

Rozmnażanie papirusa z nasion

Question

Witam,

chcę opisać swój epizod z rozmnażaniem papirusa. Jako że lubię tę roślinę, a ma ją koleżanka w pracy to 5 tygodni temu odciąłem liść i umieściłem w wodzie końce w dół, jak to standardowo w przypadku papirusa. Liść ten był przekwitły, więc nie byłem, czy taki liść jest w stanie się ukorzenić. Ale skoro był przekwitły, to zawierał kilka małych kłosów, które były częściowo całe zanurzone a częściowo nad powierzchnią wody. Przez 3 tygodnie nie było widać żadnych korzonków z liścia, aż nagle zauważyłem kilka maleńkich korzonków wyrastających z kłosów, a po kilka dniach także i maleńkie liścienie. Po 2 tygodniach od tego momentu z każdego kłosa wyrasta coś, nawet z tych co były nad wodą, a kilka berbeciów pływało luzem w wodzie. Wczoraj coś wyłowiłem, zerwałem też jeden kłosik z dwoma berbeciami i posadziłem (a może i nawet dodatkowo posiałem, bo coś może jeszcze wykiełkuje z tego kłosika :) ). Pojemniczek w którym to posiałem umieściłem w większym przeźroczystym pudełku, takim jak na ciasto w sklepach nieraz jest, nalałem wody na dno żeby była duża wilgotność i ziemia nie wysychała szybko i czekam, co będzie dalej.

Może komuś się opisany sposób też przyda :)

1

3 answers to this question

• 0
Może komuś się opisany sposób też przyda :)

metoda ciekawa, ja zawsze rozmnazałam papirusa z liścia i z własnego doświadczenia wiem, że nieważne, czy to liśc młody, czy starszy, czy przekwitnięty, korzonki i tak wypuści

0

• 0

A u mnie ten liść zaczął zasychać, w tej chwili jest już prawie martwy :)

Dodałem po pewnych perypetiach fotkę, 2 pojedyncze siewki są prawie niewidoczne, ale po widać ogonek kłosa, a którego wystają także 2 liścienie. Dzisiaj, 5.10 siewki mają się dobrze i wszystkie stoją pionowo, więc się chyba przyjęły :)

post-80-0-81117100-1317805376_thumb.jpg

0

• 0

Udało mi się wykonać dobrej jakości fotkę tego jak to wczoraj wyglądało. To jest zerwany liść z jednym z wykiełkowanych kłosów. Do pojemnika którego fotka jest wyżej dodałem wczoraj jeden taki wykiełkowany kłosik, a na tym który od kilku dni tam jest pojawiły sie 3 nowe kiełki :D

tak to wygląda:

post-80-0-96489500-1318355435_thumb.jpg

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz