Calvin

Specjalizacja

52 posts in this topic

No kurcze, mechanizm moze podobny, ale jak mozna to porownywac? Nie dosc ze panstwo placi za studia, to jeszcze ma placic za twoja prace po tych studiach. I mimo ze to robi, to 'zle' bo nie chce fundowac miliona specjalizacji ludziom, ktorzy akurat maja radosna chec je robic, ale tylko jedna? W pelni rozwiniety syndrom bomisia.

1

Państwo funduje te rezki, które uważa za, powiedzmy, najbardziej deficytowe (na ile są "najbardziej" to już inna sprawa) plus istnieje odpowiednio dużo miejsc szkoleniowych. To, że akurat nie pokrywa się to z popytem na specki-gabinetówki typu oko, gdzie pieniądze płyna strumyczkiem, to inna sprawa. I o to tak naprawdę cały ból.

0

A w trybie pozarezydenckim o dostaniu etatu może decydować uczelnia jakąś się skończyło? I w tym trybie funkcjonuje wolontariat? I czy przy wolontariacie jak  ktoś będzie brał dyżury to też nie dostanie za nie kasy? W obrębie Unii Europejskiej można robić specke z polskim dyplomem bez problemu ? (chodzi mi głównie o Niemcy)

0

W trybie pozarezydenckim, w tym wolontariacie, decydowac moze dokladnie wszystko. Zeby 'brac dyzury' to najpierw trzeba je dostac - ewentualne wynagrodzenie za nie to tez kwestia umowy miedzy toba a szpitalem.

Druga czesc - teoretycznie automatycznie juz uprawnienia uznawane nie sa. Praktycznie dowiemy sie, bo teraz wyjezdzal pierwszy rocznik, ktory nie mial LEPu, i sygnalow o trudnosciach nie slychac za bardzo, a Niemcy zapowiadali, ze trudnosci raczej robic nie beda.

EDIT: edit, bo trudnosci z matematyka przez upaly.

0

Jeszcze mam pytanie odnośnie tego trybu pozarezydenckiego, oferty takiej specjalizacji ogłaszają po prostu szpitale które mają wolne miejsca? Czy taki "zwykły" człowiek bez pleców ma na takie stanowisko szanse czy raczej jak już to tylko na najgorsze specki?

0

Miejsca pozarezydenckie też są limitowane, więc może być tak, że danej specjalizacji nie da się otworzyć  w danym województwie w danym naborze, bo nie dali żadnego miejsca.

Jeszcze mam pytanie odnośnie tego trybu pozarezydenckiego, oferty takiej specjalizacji ogłaszają po prostu szpitale które mają wolne miejsca?

Tak. W gazetkach branżowych (typu "Gazeta :Lekarska") są ogłoszenia tego typu. Często szukają albo specjalisty albo osoby chcącej się specjalizować w danej dziedzinie. W takim wypadku trzeba tylko zadzwonić/pojechać i dogadać warunki. Może być tak, że dostanie się mniej kasy niż na rezce, ale można też dostac więcej jeśli szpital ma braki i potrzebują kogoś na już, bo nie ma kto papierów pisać.

Nie wiem jakie specki uważasz za "najgorsze", ale znam osobę, która robi np. ginekologię w ramach etatu i pleców nie miała. Po prostu znalazła ofertę i już, ale musiała się przeprowadzić do mniejszego miasta.

0

Ilość papierów jest teraz ogromna, bo NFZ wymaga dokumentowania wszystkiego, poza tym ktoś musi te wszystkie historie poskładać do kupy, posklejać ewentualnie i ponumerować strony (wymóg NFZ). Poza tym trzeba jeszcze załatwiać konsultacje tak, żeby odbyła się jeszcze w tym milenium ;]

Z racji tego, że rezydent jest na najniższym szczeblu drabiny na ogół tego typu miłe rzeczy spadają właśnie na jego głowę. Na oddziale zabiegowym jest jeszcze urozmaicenie w postaci trzymania haków i oglądania operacji.

0

O problemach związanych z samodzielnymi operacjami to mówił mi mój chirurg szczękowa.-twarz (jestem po dwuszczekowcej) który specjalizacje zrobił w 2008 i na Lindleya w Warszawie pracował i mu prof Wanyura życie utrudniał że coś tam "nie mógł sam". Pewnie te operacje ortognatyczne głównie :). I niestety musieli z kolegą się stamtąd wynieść i operują w Ciechanowie (musieli wejść w układ tam z kimś zapewne).

0

A można przejść z trybu pozarezydenckiego w rezydencki i odwrotnie? Np. popracować rok w poza- a potem przejść w rezydencki?

0

Mam jeszcze takie pytanie czy chodzenie na koło naukowe uczelniane z danej specjalizacji ułatwia w jakikolwiek sposób dostanie się na nią czy to tylko dla własnych zainteresowań można chodzić?

0

Jak chcezz tam robic i sie udzielasz na kole to moze ulatwic. Zwlaszcza na pozarezydencki.

0

A można przejść z trybu pozarezydenckiego w rezydencki i odwrotnie? Np. popracować rok w poza- a potem przejść w rezydencki?

Można.

Mam jeszcze takie pytanie czy chodzenie na koło naukowe uczelniane z danej specjalizacji ułatwia w jakikolwiek sposób dostanie się na nią czy to tylko dla własnych zainteresowań można chodzić?

W trybie pozarezydenckim jeżeli chce się robić specjalizację z etatu trzeba mieć umowę o pracę i stosowną zgodę, więc chodzenie na koło może to ułatwić.

0

No to zarzucili miejscami. Chyba za cały rok wyjdzie ok 7300 miejsc specjalizacyjnych. Dość ciekawe, że w jednym województwie aż 20 miejsc na okulistykę. Nagle się rezydentur tyle znalazło. :)

0

No, wszyscy w szoku. Ale to jednorazowy gratis. Przeciez teraz sie tak miejsca szkoleniowe zapchaja, ze wspolczuje troche nowej ekipie rzadzacej, ktora nie bedzie miala czego dac chocby chciala. :D

0

Trafiło mi się z tymi wyborami jak slepej kurze ziarno. Ale ciekawie będzie, jak teraz pozapychają miejsca, a potem wylezie ten podwójny rocznik.

0

Mam nadzieję, że za te 3 lata będziemy już tylko z popcornem to śledzić :D

0

Żeby nie było, że w 2018tym połowa lekarzy zostanie pozbawiona mozliwości specjalizacji.

0

Ze polowa zostanie pozbawiona to bylo prwadopodobne od dawna. Przeciez do tej pory rezydentur bylo ~3/4 tego, co absolwentow. Teraz pytanie nie 'czy wiecej niz polowa' tylko 'o ile wiecej niz polowa'. :D

0

Ciekawe czemu do tej pory nikt nie może się wziąść za to, żeby mozna było składać do kilku województw chociaż na ta samą specke, tak jak się rekrutuje na kilka uczelni. W czym problem?

0

W tym, że rekrutacja trwałaby pewnie pół roku ;D Chyba że by zainwestowali w system komputerowy, ale wiadomo, jak z tym jest (patrz: komputeryzacja zus)

0

Hehe obietnice PO, likwidacja składek na ZUS i NFZ a przy tym podatek zmniejszony do 10%, czyli mniejsze wpływy do budżetu koniec rozdawania rezydentur bo nawet kasy nie będzie :) czyli nie tylko miejsca się teraz zapełnią, ale kasy już nawet nie będzie na sponsoring rezydentur. :)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez magdalena
      Bardzo zależy mi na miejscu w Katowicach, ze względu na dojazdy. Oddam swoje w Zabrzu. Orientuję się w całej procedurze.
      Odwdzięczę się miłym podarunkiem.

• Przez aggi
      Cześć!

Sprzedam komplet niezbędnych materiałów na pierwszy rok pielęgniarstwa na Śląskim 
      Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Opracowania, notatki, książki zarówno w wersji elektronicznej jak i tradycyjnej, testy pomocne w nauce do kolokwiów, egzaminów etc.
      Spora dawka wiedzy, która z pewnością bardzo się przyda przetrwać pierwszy rok na ŚUMie 

Oferuję materiały z poszczególnych przedmiotów
      ANATOMIA
      ANGIELSKI
      BADANIA NAUKOWE
      BIOCHEMIA
      FILOZOFIA I ETYKA ZAWODU
      FIZJOLOGIA
      GENETYKA
      MIKROBIOLOGIA I PARAZYTOLOGIA
      PEDAGOGIKA
      PODSTAWY PIELĘGNIARSTWA
      PROMOCJA ZDROWIA
      PROMOCJA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
      PSYCHOLOGIA
      RATOWNICTWO MEDYCZNE
      SOCJOLOGIA
      ZDROWIE PUBLICZNE

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące kierunku, studiów itp.
      Zainteresowanych zapraszam na priv lub mail agatowa93@gmail.com

Pozdrawiam 
    • Przez Dellarin
      Heej wszystkim, rozpromieniona szczęściem zakładam ten wątek ; ) W zeszłym roku był bardzo popularny (na biologu), więc zapraszam wszystkich kandydatów na ŚUM na kierunek lekarski do integracji ; ) Piszcie coś o sobie, skąd jesteście, gdzie się wybieracie, czy Kato czy Zabrze, jak wyniki i ogólnie o wszelkich kwestiach rekrutacyjno-studencko-integracyjnych ; )
      Ściskam wszystkich mocno