truetime

Spektrofotometryczne oznaczenie rutyny

2 posts in this topic

Mam problem z obliczeniem zawartości rutyny w drażetce.

Do kolb o pojemności 10cm3 dodaliśmy odpowiednie ilości przygotowanego wcześniej podstawowego roztworu rutyny o stężenie 0,2mg/cm3 i buforu, a następnie dopełniliśmy roztworem acetonu do kreski. Wykreśliliśmy widmo roztworu rutyny w zakresie od 300 do 500 nm wobec ślepej próby i wybraliśmy analityczną długość fali promieniowania. Następnie zmierzyliśmy absorbancję poszczególnych roztworów wzorcowych przy analitycznej długości fali promieniowania 358 nm. Zważyliśmy jedną tabletkę i z roztartych wcześniej w moździerzu drażetek odważyliśmy dwie próbki, każda o masie 0,1g. Odważone próbki przenieśliśmy do kolb stożkowych i dodaliśmy 10cm3 roztworu acetonu , następnie mieszaliśmy około 10 minut. Próbki przesączyliśmy do kolb miarowych o pojemności 25cm3 i uzupełniliśmy roztworem acetonu do kreski. Pobraliśmy 1cm3 przezroczystego przesączu, przenieśliśmy do kolb o pojemności 10 cm3 i dodaliśmy 3cm3 buforu, a następnie uzupełniliśmy do kreski roztworem acetonu. Zmierzyliśmy absorbancję roztworów przy analitycznej długości fali wobec ślepej próby zawierającej tylko bufor i roztwór acetonu.

Narysowałam wykres, wyznaczyłam współczynnik korelacji: 0,998975439 i równanie regresji y=2,81x. Obliczyłam stężenia rutyny w próbkach

pierwszej: 0,521 mg/cm3 i drugiej 0,477 mg/cm3. Mój problem pojawia się przy przeliczeniu tego na rutynę w jednej drażetce. Byłabym bardzo wdzięczna na wytłumaczenie mi jak dojść do wyniku ok 25 mg rutyny na 124 mg - tyle waży jedna tabletka według naszego ważenia. Wszystkie proporcje, które układam prowadzą do czegoś co jest zupełnie nielogiczne. Mój tok myślenia to: jeżeli z początku w 25cm3 mamy 100mg leku to po wymieszaniu i pobraniu 1cm3 w kolejnym etapie mamy 4 mg leku w 10cm3, teraz odnoszę się do stężenia i chyba tak się w tym myśleniu "zakopałam", że nie potrafię wybrnąć.

0

Wiem że odpowieadam późno:P ale i tak napisze.

Jak piszesz instukcje pisz "Do kolby o pojemności dodano, dopełniono(poprawna instrukcja powinna być napisana w formie bezosobowej).

Do obliczeń wezmę średnią z obu stężeń (choć nie powinienem:P)czyli 0,5 mg/cm3.

Takie cos trzeba liczyć od tyłu. Ostatnia kolba była na 10cm3 czyli w tych 10cm3 znajduje sie 5mg rutenu. Ten ruten wziął się z wcześniej pobranego 1 cm3 przesaczu czyli te 5mg było w 1cm3 przesączu. Skoro w 1cm3 jest 5mg to w 25cm3 przesaczu powinno być 125mg. :D Czyli według tego te 125 mg powinno być w 0,1g=100mg. Czyli wyszła lipa.

Jeśli miałbym zgadywac gdzie jest błąd to prawdopodobnie pobieraliście próbkę 1 g roztartej tabletki rozpuszczenia. Po przeliczeniu wyjdzie koło 16 mg w tabletce.

Czemu nie 25?

Prawdopodobnie rutyna nie bardzo chciała się rozpuszczać i tylko częśc się rozpusciła lub na opakowaniu kantują i podają nieprawdziwe informacje.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz