stworek

stała stężeniowa?

12 posts in this topic

początkowe

HI: 2 (takie przyjąłem na cele obliczenia stałej)

H2: 0

I2: 0

równowagowe

HI: 1,666

H2: 0,833

I2: 0,833

V=1dm3

Kc=(0,833)^2/(1,666)^2, bo Kc=[H2][i2]/[HI]^2

Kc=0,693889/2,775556=2,5*10^-1

0

Chyba 10-3, o ile mi się to nie myli z innym zadaniem. O tyle dziwne, że rozwiązywałem to zadanie bardzo podobnie to @HGH. Liczyłem bezpośrednio na molach, bo przy stałej objętości wychodzi na to samo co na stężeniach molowych, ale nie trzeba przyjmować żadnych arbitralnych wartości po drodze.

0

Stężenie równowagowe H2 i I2 to połowa ze stężenia HI, które przereagowało. Więc zakładając stężenie początkowe HI równe 2, stężenia równowagowe wynosiłyby odpowiednio : [HI] = 1,666 mol/dm3, [H2] = 0,167 mol/dm3, [i2] = 0,167 mol/dm3.

0

wg klucza wykonałem w ten sam sposób obliczenia, ale walnąłem się przy stężeniu równowagowym substratów i j/w - zamiast 0,167 - 0,833 i wynik wyszedł zupełnie inny.

i teraz pytanie co do oceny tego zadania, w kluczu mamy info:

1 p. – za zastosowanie poprawnej metody, ale: – popełnienie błędów rachunkowych prowadzących do błędnego wyniku liczbowego.

ja za zadanie otrzymałem 0p.

pytanie - czy na tym przykładzie błąd nie został potraktowany jako rachunkowy, bo egzaminator uznał, że obrałem niepoprawny tok rozumowania i dlatego nie przyznał 1p.? 

0

HGH, byłam na wglądzie matury z chemii i właśnie pytałam o to zadanie. Wyrażenie na stałą napisałam dobrze, ale pokićkałam obliczenia. Pani ekspert uznała to za błąd w toku myślenia, bo tu cytacik: "stałą K mogła pani po prostu odgadnąć i wstawić do niej odgadnięte wartości". (W sumie ironizując matura to z całą pewnością konkurs na to jak bardzo umie się strzelać w odpowiedziach. ) Stąd właśnie brak jakiegokolwiek punktu za zadanie.

0

jestem po wglądzie wczorajszym i po minucie zastanawiania się przez "eksperta" uzyskałem odpowiedź, że jest to błąd metody... ewidentnie nie chcą przyznać choć jednego pkt, dlatego piszę wniosek z pełną argumentacją

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz