Dr.Lis

Synteza Organiczna

7 posts in this topic

Witam,

W pracy laboratoryjnej jestem jeszcze amatorem, mam na koncie zaledwie parę doświadczeń. Zaś w wiedzy jestem na całkiem sporym poziomie jak na swój wiek, obecnie przerabiam książkę John Mcmurry "Chemia Organiczne, którą bardzo wszystkim polecam ;). I właśnie synteza organiczna mnie zainteresowała, a ponieważ o sprzętach laboratoryjnych prawie nie mam pojęcia zwracam się do was. Chodzi mi o taki dzięki, któremu będzie można przeprowadzać reakcje w wysokiej temperaturze, by otrzymywać ozon itp.. Ogólnie wszystko co do syntezy organicznej. No i jeśli znacie o tym jakieś dobre książki by się jeszcze lepiej nauczyć to byłbym bardzo wdzięczny.

Z góry dzięki i pozdrawiam ;)

0

Od McMurry'ego do praktyki jeszcze bardzo daleko. Ale bardzo dobrze że czytasz sobie teorie, że chcesz zacząć doświadczenia przygotowany, z podstawową wiedzą o danych procesach i grupach związków.

Jeżeli chodzi o początki domowych eksperymentów z chemią organiczną to gorąco polecam "elementarz chemii organicznej" Sękowskiego. Stara, dobra polska książeczka dla młodych pasjonatów. :)

http://allegro.pl/stefan-sekowski-elementarz-chemii-organicznej-i3497771363.html

a tutaj w .pdf

http://chomikuj.pl/M_O_Z_A_R_T/Chemia+organiczna/S*c4*99kowski+S.+-+%27%27Elementarz+Chemii+Organicznej%27%27,1427952138.pdf

A wyższy level syntezy to już np. "preparatyka organiczna" Vogla.

Na poczatek jednak polecam Sękowskiego, jest bardzo przyjazny. Zachęcam do własnych doświadczeń, oczywiście bezpiecznie i z głową. Powodzenia :)

1

Alderon: cała ta seria Sękowskiego jest fajna? (http://chomikuj.pl/bulgotnica/ebooki/chemia/Sekowski+-+seria+chemia+dla+Ciebie)

Co prawda na razie mozolnie przedzieram się przez podstawy, ale zwykłem zbierać sobie książki na wyrost. Dobrej literatury nigdy za wiele.

Te stare książki to świetna sprawa: przeglądałem z różnych dziedzin i zawsze było dużo eksperymentów z opisem jak je wykonać i wyjaśnieniem dlaczego coś się dzieje, dlaczego dana rzecz działa w ten a nie inny sposób. Gdy przeglądam dzisiejsze podręczniki jestem mocno zawiedziony papką jaką karmi się głodnych wiedzy uczniów :(

0

Myślę że wielu "domorosłych" chemików wychowało się na Sękowskim. A znam wielu, którzy dzięki tym książeczkom, z chemią związali swoją przyszłość - obecnie studiują, pracują w zawodzie - a Sękowski był pierwszym krokiem :) Sam, jeszcze w podstawówce, w oparciu o jego książki krok po kroku zorganizowałem sobie laboratorium w piwnicy, gdzie spędzałem naprawdę dłuuugie godziny :)

Największy plus tych książek- potrafią zainteresować, opisywane doświadczenia są naprawdę ciekawe, podane w przystępny sposób + mnóstwo wskazówek jak przy odrobinie czasu i chęci pokonać wiele problemów, z którymi spotyka się chemik-amator: organizowanie odczynników, konstruowanie własnego sprzętu i aparatury, etc.

0

Również polecam na początek Sękowskiego. A jak już nabierzesz troszkę wprawy, to zajrzyj na stronę główną naszego Portalu, tam jest opisana garść prostych syntez, izolowanie związków z surowców naturalnych. Są też artykuły dotyczące niektórych prostych sprzętów laboratoryjnych. A z kolei w Galerii Chemicznej możesz obejrzeć zdjęcia sprzętu i odczynników (taka mała kryptoreklama, hehe ;)  

0

Ja się wychowałem na Sękowskim. Polecam każdemu, choć nie wszystko jest już aktualne o czym pisze. A co do ozonu, mierz siły na zamiary a nie na odwrót ;-)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz