Aerandir

Termochemiczne rozterki Aerandira

2 posts in this topic

Przeglądam sobie zeszyt z chemii przy filiżance kawy i jazzowych klimatach... Wszystko fajnie i miło, ale coś mi w moich notatkach nie gra i strasznie mnie to męczy. :unsure:

Mam zapisaną taką reakcję tworzenia wiązań:

gif.latex?4H+2O \to 2H_2O \ \ \ \ \ \Del

Truizmem jest twierdzić, że powyższa reakcja jest reakcją egzoenergetyczną - przecież to reakcja tworzenia wiązań, a więc wydziela się energia.

W przypadku reakcji egzoenergetycznych energia wiązań produktów jest mniejsza niż energia wiązań substratów. W powyższej reakcji energia wiązań substratów wynosi 0, ponieważ tam nie występują żadne wiązania. Ergo energia wiązań produktów jest mniejsza od 0. :huh:

Jest to oczywista niedorzeczność.

Domyślam się jaka będzie odpowiedź, ale, jeżeli moje przewidywania okażą się trafne, zrodzi ona jeszcze więcej wątpliwości. :)

0

Troszkę chyba pogubiłeś się w piekle logicznego rozumowania. Jeżeli chcemy rozważać różnicę w energii wiązań, to tylko dla przypadków, gdy z jednych cząsteczek powstają inne. Inaczej takie rozważanie nie ma sensu, jak sam zauważyłeś. Atomy izolowane są bardzo zasobne w energię - nieobsadzone do końca orbitale, niespełniona reguła oktetu. Właśnie dlatego łączą się w cząsteczki- dążą do uzyskania trwałej konfiguracji, a tym samym minimum energetycznego. Owa nadmiarowa energia użyta jest do wytworzenia wiązań, jej reszta wydziela się jako Twoje 1860 kJ.

1

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz