mysia1626

transport hormonów

12 posts in this topic

Witam:)
Piszę tutaj w sprawie dotyczącej hormonów. Pytanie moje brzmi, które z hormonów wydzielane są do krwi?
Wiem, że nie wszystkie ponieważ istnieją różne drogi transportu hormonów np parakrynna i autokrynna a mi chodzi o endokrynną.

Proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję icon_wink.gif
pozdrawiam

0

w takim razie które nie działają na zasadzie transportu endokrynnego tylko np autokrynnego czyli bez udziału krwiobiegu?

0

Znaczy hormonów na komórkę? Różnie, w zależności od budowy hormonu. Hormony białkowe działają na receptory błonowe, ze względu na to, że nie mają jak wnikać do komórki. Aktywują odpowiednią kaskadę transdukcji sygnału. Hormony steroidowe wnikają do komórki i mogą wiązać się z receptorami/białkami regulatorowymi konkretnych organelli. To takie przykłady. Te szlaki są nierzadko długie i mają po drodze kilka fosforylacji/defosforylacji.

0

Tak chodzi mi właśnie o ogólny szlak molekularny działania endokrynnego hormonu na komórki docelowe. Szukałam ale nie ma tego tak dokładnie opisanego, co się dzieje po kolei tzn najpierw synteza hormonu w gruczole (ale w jaki sposób to przebiega) potem transport, odbiór przez receptor ( tam chyba transkrypcja???) co dzieje się w receptorze i końcowy efekt. Chodzi mi o ogólny schemat takiego działania osobny oczywiście dla hormonów peptydowych bo tu receptory są związane z białkiem G oraz dla hormonów steroidowych czyli tych z receptorami w komórce. 

0

1. Produkcja hormonu. Bardzo zgrubnie - hormon białkowy produkowany jest tak, jak każde inne białko. W związku z jakimś innym sygnałem, który trafia do komórki wydzielniczej, następuje transkrypcja określonego fragmentu DNA, translacja, powstaje białko, które może ulegać dalszej obróbce (transkrypt wcześniej z resztą też) trafia do odpowiedniego kompartmentu retikulum endoplazmatycznego i jest kierowane do błony, gdzie pęcherzyk wydzielniczy łączy się z błoną wydzielając na zewnątrz hormon. Żeby opowiedzieć, jak ten proces działa w szczegółach, potrzebnych jest kilkadziesiąt godzin przedmiotu w zakresie biologii komórki.

2. Gdy hormon trafia do komórki docelowej, jak już wcześniej wspomniano, aktywuje kaskadę sygnałową (jest to tzw. proces transdukcji sygnału - jeśli o nim poczytasz, mam nadzieję, że zrozumiesz zasadę, która niekoniecznie dotyczy tylko hormonów, ale ogóle całej szeroko rozumianej komunikacji komórek w organizmie). Kaskada ta jest procesem wieloetapowym opartym zwykle na fosforylacji i defosforylacji kolejnych białek w szlaku. Oba procesy spełniają funkcję, którą można określić jako włącz/wyłącz, przykładowo wyobraź sobie, że jesteś białkiem i twoim zadaniem jest smarowanie kromek chleba masłem, a innych osób w pokoju (innych białek) krojeniem kromek, kładzeniem szynki itd. Jeśli "zostaniesz sfosforylowana", tzn. przyłączona zostanie do Ciebie reszta fosforanowa, działa to jak aktywator, który "napędza" Cię do działania - smarowania masłem kromek. 

Gorąco polecam książkę "Podstawy biologii komórki" Bruce Alberts i in. 

0

Dziękuje bardzo za wyjaśnienie, na pewno skorzystam z polecanej książki :) a mam jeszcze takie pytanie odnośnie przenoszenia hormonów w krwi: hormony są aktywne w stanie wolnym natomiast nieaktywne stają się w momencie związania z białkiem np albuminą, która krąży w krwiobiegu. Czy to dotyczy również hormonów steroidowych? 

0

ok, czyli peptydowe nie są przenoszone przez albuminy tylko wydzielane bezpośrednio do krwi i krążą sobie wolne. No dobrze dzięki :)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz