• Podobna zawartość

  • Przez kolorino123
   Dzień dobry, potrzebuje informacji naukowych na temat oddychania gadów, płazów. niestety nie interesują mnie strony typu sciaga, bryk itp. potrzebuje naukowych faktów. Czy jest może jakas książka która posiada sprawdzone informacje na te temat?
   taki jest temat prezentacji studenckiej: Wpływ środowiska na strategie oddechowe zwierząt lądowych.   czy dobrze zrobumiałem, że chodzi o fizjologie oddychania zwierzat? no i jak zaliczyc do tego płazy i gady które też częściowo oddychają w wodzie?
    
  • Przez Cadillac
   Mam problem z zadaniem: 
   W latach czterdziestych XX wieku niektórzy lekarze przepisywali małe dawki leku zwanego dinitrofenolem (DNP) pacjentom pragnącym schudnąć. Ta niebezpieczna metoda została zarzucona po tym, jak kilku pacjentów zmarło. DNP rozprzęga maszynerię chemiosmotyczną, powodując przecieki H+ przez warstwę dwulipidową wewnętrznej błony mitochondrialnej. Wyjaśnij, w jaki sposób mogło to spowodować utratę masy ciała.
    
   Mógłby ktoś wyjaśnić dokładnie?
  • Przez Antymateria
   Trochę (?) nie ogarniam...
   Organizmy samożywne wytwarzają sobie energię, która umożliwia im tworzenie wysokoenergetycznych związków. Mogą je wykorzystać do wzrostu, rozwoju tkanek itp. Ale część tych wysokoenergetycznych związków zużywa się do... oddychania. I owszem, podczas oddychania powstaje energia, ale ona tworzy się też wcześniej,
   Dlaczego nie może być tak, że organizmy autotroficzne pobierają sobie energię (fotosynteza) lub ją wytwarzają (chemosynteza), budują przy pomocy tej energii potrzebne dla siebie związki, a pozostałą jej część zużywają na procesy życiowe (wzrost, rozwój, ruch w przypadku bakterii)? Dlaczego najpierw pobierają energię, by potem ją wbudować w związki, a potem zużyć? Nie mogłyby "żyć" tylko energią?
    
   Gdzie logika?