Iza18xxD

Utlenianie tłuszczów.

9 posts in this topic

Mogę prosić o korektę tych reakcji? Wiem ,że są błędy. Pisałam to sama a z biologi nie jestem bardzo dobra raczej przeciętna. Jeśli ktoś mógłby poprawić byłabym wdzięczna.

post-581-0-18969800-1386344698_thumb.png

post-581-0-31367700-1386344774_thumb.jpg

post-581-0-00951900-1386344785_thumb.jpg

0

tak na szybko polecam Biochemię Stryera http://chomikuj.pl/KarolLekBydgoszcz/Biochemia/Biochemia+Stryera__,1371144683.pdf i rozdział poświęcony metabolizmowi tłuszczów. Jeśli dalej będziesz miała problem z rozpisaniem odpowiednich reakcji daj znać to je napiszę i wstawię.

Czy teraz w programie liceum jest beta-oksydacja kw. tłuszczowych? aż jestem pozytywie zaskoczony :D

1

Ja postaram się późnym wieczorem wstawić te reakcje (teraz nie mam jak). Korekty nie ma co robić bo to zupełnie nie to.

1

Kwas palmitynowy - CH3(CH2)14COOH więc R=C15H31

Kwas stearynowy - CH3(CH2)16COOH więc R=C17H35

hydroliza trójglicerydów w organizmie jest katalizowana przez całą grupę enzymów - lipaz i odbywa się wg. załączonego schematu. Za R1, R2, R3 trzeba tylko podstawić odpowiednio kwas stearynowy i kwas palmitynowy.

utlenianie kwasów tłuszczowych (zwane beta-oksydacją) jest kilkuetapowym i znaczniej bardziej skomplikowanym (drugi schemat). najpierw cząsteczka kwasu jest aktywowana przez koenzym A. następnie następuje dehydrogenacja dwóch atomów węgla (alfa i beta, czyli 1 i 2 licząc od tego, do którego dołączona była grupa karboksylowa). do powstałego wiązania podwójnego przyłączona zostaje cząsteczka wody (grupa OH do atomu węgla beta). kolejna reakcja dehydrogenacji zamienia grupę OH w grupę karbonylową, a to z kolei umożliwia przyłączenie kolejnej cząsteczki koenzymu A. w wyniku wszystkich reakcji otrzymujemy jedną cząsteczkę acetylo-CoA (który wchodzi do cyklu Krebsa) oraz aktywowany koenzymem A kwas tłuszczowy, który jest krótszy od wyjściowego kwasu o dwa atomy węgla. cykl się powtarza aż do otrzymania na samym końcu dwóch cząsteczek acetylo-CoA.

post-231-0-22053500-1386521726_thumb.png

post-231-0-39662300-1386521730_thumb.gif

1

niestety tak, oba kwasy i stearynowy i palmitynowy są kwasami nasyconymi a u Ciebie posiadały wiązanie podwójne. w komórkach reakcje te są katalizowane przez szereg enzymów ale nadmanganian potasu w nich nie uczestniczy. dodatkowo rozszczepianie kwasu następuje na jednostkę dwuwęglową i resztę a nie w połowie łańcucha węglowego.

1

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz