grouche

Wpływ na szybkość stężenie. PILNE!

4 posts in this topic

Mam takie zadanie

1.Mam doświadczenie Na2CO3 + HCl-------->NaCl + CO2 + H2O

Do HCl wrzucam weglan sodu, zawsze 20g weglanu do roznych sterzen (10,8,6, i 4 molowe). Mierze wagę co pół minuty i zmniejsza się bo ulatnia się CO2.

pytanie: jak mam obliczyc szybkosc reakcji

2. Skoro wspolczynnik proporcjonalnosci ustala sie go doświadczalenie to z moich informacji jak ja mam go ustalic i co mi daje?

I bardzo proszę o odpowiedź bo mam to na jutro! Błagam!

0

Jeśli to raport z laborka na jutro, to późno sie za niego zabierasz. Wszystko powinno byc w instrukcji opisane, jak i co policzyć. Tak to moge sobie tylko gdybać

Odnośnie zagania

1. Uzgodnij równanie reakcji

2. musisz miec podanaą objętość HCl, z niej możesz policzyć do ilu moli wrzucasz

3. Szybkośc to zmiana stężenia w czasie (v=dc/dt) , (czli jesli wiesz ile moli co2 zniknęło mozesz policzyć ile ci powstało chlorku sodu) (szybkosc powinna byc w mol/dn3*s) czas w s

4. Znając szybkość reakcji i stężenia jestes w stanie obliczyc wsp proporcjonalnosci

0

Jeśli to raport z laborka na jutro, to późno sie za niego zabierasz. Wszystko powinno byc w instrukcji opisane, jak i co policzyć. Tak to moge sobie tylko gdybać

Odnośnie zagania

1. Uzgodnij równanie reakcji

2. musisz miec podanaą objętość HCl, z niej możesz policzyć do ilu moli wrzucasz

3. Szybkośc to zmiana stężenia w czasie (v=dc/dt) , (czli jesli wiesz ile moli co2 zniknęło mozesz policzyć ile ci powstało chlorku sodu) (szybkosc powinna byc w mol/dn3*s) czas w s

4. Znając szybkość reakcji i stężenia jestes w stanie obliczyc wsp proporcjonalnosci

1. Równanie napisała

2. Ilość HCl nie jest istotna, on musi być w nadmiarze tak żeby cały węglan przereagował.

dx/dt=k(a-x)n to równanie na szybkość reakcji rzędu n, gdzie przez x wyraża się zmianę stężenia produktu w czasie. Jeśli mamy reakcję rzędu n=1 to po scałkowaniu pochodnej dx/dt=k(a-x)1 względem k(bo chcemy wsp. proporcjonalności obliczyc przecież) to otrzymamy k=(2,303*t-1)*log[a*(a-x)-1. Wniosek z tego taki, że wartość liczbowa współczynnika k zależy tylko od t-1. (dla reakcji I-go rzędu)

Dla reakcji II rzędu gdzie a i b to stężenia substratów to równanie kinetyczne dx/dt=k(a-x)(b-x) po scałkowaniu względem k da

k=[(2,303)[t*(b+ -a)]-1]*[log[(b(a-x))*(a(b-x))-1] Musisz teraz przekształcić rownanie tak aby móc zrobić wykres tak żeby na odciętych był czas a na osi rzędnych wartości logarytmu z tego równania. Wyznaczasz te punkty dla których mierzyłaś czas a stężenie obliczasz z równania, otrzymujesz teoretycznie linię prostą( do opracowania statystycznego można użyć metody najmniejszych kwadratów). Prosta ta tworzy z osią X kąt o wartości alfa. Mając te dane obliczas współczynnik k ze wzoru k=tangens alfa * 2,303*{b+ -a)-1.

Rzędowość możesz obliczyć wstawiając do scałkowanego równania kinetycznego reakcji wartości eksperymentalne no i logicznie rzecz biorąc jeśli dobrze jest ustalona rzędowość to szybkość reakcji k przyjmuje wartość stałą.

0

1. Może i równanie napisaano ale stronami nie jest uzgodnione, a tak zostać nie może .

2. Racja. Źle przeczytałem.

Swoja drogą bardzo fajna i wyczerpująca wypowiedz, należałoby jeszcze doradzić by użytkownik liczył to w exelu:P. Choć wydaje się, że już wiecej tutaj nie zajrzy bo na "jutro" raczej z raportem nie zdążył.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz