• 0
Antymateria

Wykrywanie ciąży w dawnych czasach

Question

Ciekawi mnie, w jaki sposób dawniej sprawdzano, czy kobieta była w ciąży. Otóż oglądam serial "Wspaniałe stulecie". Akcja rozgrywa się w XVI wieku na dworze sułtana Sulejmana. Często pojawiał się tam wątek niewolnic, które badała medyczka, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. W serialu nie miały jeszcze "brzuszka", a jednak były w ciąży. Ciekawi mnie, jak to sprawdzano w dawnych czasach (zakładam, że coś takiego nie pojawiło się w serialu przypadkowo, bez wiarygodnych źródeł)?

Czytałam, że dawniej kobiety, w celu potwierdzenia ciąży, oddawały mocz na ziarna zbóż. Jeżeli zboże wyrosło, oznaczało to, że kobieta była w ciąży, a miały za to odpowiadać żeńskie hormony. Ale w serialu chodziło o badanie, więc myślę, że to nie ta metoda.

Czytałam też o objawie Chadwicka i zastanawiam się, czy to może być to? Tylko, że ta metoda została wynaleziona w XVIII-XIX wieku, więc albo twórcy serialu pozwolili sobie trochę podkolorować pewne fakty, albo nie o to chodzi.

Czy jeszcze można jakoś wykryć ciążę bez współczesnych metod (badanie krwi, moczu, USG)? Czy istniały inne sposoby?

1

0 answers to this question

There have been no answers to this question yet

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz