mieciu-dormowo

Wytwarzanie metanu.

Mała ankieta   1 głos

 1. 1. Czy przydał Ci się mój poradnik ?

  • Tak
   1
  • Nie
   0

Żeby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

1 post in this topic

Witam.

W tym temacie chciałbym przedstawić metodę otrzymywania pierwszego węglowodoru z szeregu homologicznego alkanów, mianowicie metanu (CH4)

O jego właściwościach możecie poczytać sobie na wikipedii, ja zajmę się opisaniem jak w prosty sposób go wytworzyć, oraz przedstawię Wam jak go spalić.

Potrzebne szkło i narzędzia:

-statyw laboratoryjny + łącznik + łapa do probówek (opcjonalnie sam chwytak do probówek, jeżeli nie macie statywu)

-2 probówki

-zapałki

-waga

-wężyk

-zlewka 500-600ml

-zlewka 100ml lub mniejsza

-łyżeczka z tworzywa, ceramiczna, jakakolwiek

-korek z otworem na szklaną rurkę

-2 szklane rurki, jedna krótka do korka i 1 probówki, druga dłuższa wygięta na końcu pod kontem ostrym

-rękawiczki

-palnik spirytusowy

Potrzebne odczynniki:

-octan sodu (CH3COONa)

-wodorotlekek sodu, czyli soda kaustyczna lub zwyczajny kret do rur (NaOH)

-tlenek wapnia, czyli wapno palone (CaO)

Przygotowania:

Zaczynamy od BHP czyli obowiązkowo zakładamy rękawiczki ponieważ soda kaustyczna i tlenek wapnia "reagują" nieciekawie w kontakcie ze skórą. Do łapy przy statywie mocujemy szklaną probówkę. Zlewkę 500-600ml wypełniamy do 4/5 objętości wodą. Następnie napełniamy 2 probówkę do pełna wodą, zatykamy palcem i wsadzamy dnem do góry do zlewki z wodą. Możemy puścić palec, jeśli koniec probówki będzie zanurzony we wodzie która znajduje się w zlewce, woda z probówki już nie "ucieknie". Do korka wsadzamy krótką szklaną rurkę, na ten koniec rurki który będzie wystawał z 1 probówki nakładamy dopasowany wężyk. Jego koniec mocujemy do "dłuższego końca" naszej 2 rurki. Ową rurkę wsadzamy ostro wygiętym kontem do probówki z wodą. "Odpalamy" naszą wagę, do małej zlewki odmierzamy 1gram octanu sodu, 1gram NaOH oraz 2gramy tlenku wapnia, wszystko dokładnie mieszamy i wsypujemy do probówki zamocowanej w statywie i zatykamy ją korkiem ze szklaną rurką. Odpalamy palnik.

Reakcja:

Ogrzewamy probówkę z odczynnikami. Rozpoczyna się reakcja wymiany wg. wzoru CH3COONa + NaOH -> CH4 + Na2CO3. Tlenek wapnia występuje tutaj jako coś w rodzaju katalizatora. Wydziela się gaz który zaczyna wypierać wodę z probówki.

Spalanie:

Gdy już cała woda "wyleci" z 2 probówki, wyciągamy ją koniecznie dołem do góry, tak aby metan się nie ulatniał (jest ok. 2x lżejszy od powietrza). Zatykamy korkiem ze szklaną rurką. Odwracamy przytrzymując rurkę palcem i odpalamy zapałkę przy rurce. Możemy zaobserwować własności palne metanu.

Pewnie niektórzy nie będą umieli sobie "wyobrazić" tego co tutaj napisałem dlatego w przeciągu kilku dni postaram się nakręcić filmik opisujący to doświadczenie :)

To wszystko ! Pozdrawiam !

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz