Calvin

Za dużo lekarzy

40 posts in this topic

Cześć.Mam do was takie pytanie.Czy nie uważacie , że jeśli zostały otwarte aż 3 nowe uniwersytety medyczne a w przyszłości zostanie otwarty też uniwersytet w opolu to będzie za dużo lekarzy.Pytam bo zastanawiam się po co cały czas otwierają nowe uniwersytety .Przecież braki lekarzy szybko się zapełnią i będzie ich aż za dużo.Co o tym myślicie?Czy grozi w Polce lekarzom bezrobocie?

0

Nie będzie za dużo...lekarzy jest o jakieś 50% co najmniej za mało więc 3 czy 4 nowe uczelnie po te 50 osób na pewno nie są w stanie uzupełnić tych braków...poza tym jeszcze kwestia specjalizacji....co z tego, że otwierają tyle uczelni i jest więcej miejsc jak na specjalizacje są straszne limity i ciężko się załapać na dobrą specjalizację? Jeżeli nie zwiększą liczby miejsc na specjalizacje to nie ma szans na dużo więcej lekarzy.

0

Część lekarzy po studiach i tak wyjeżdża za granicę (mają tam większe możliwości robienia niektórych specek). Wiele zależy również od limitów specjalizacyjnych, które powinny być zwiększane wraz ze wzrostem ilości miejsc na studiach. A nie są. Powoduje to odpływ części lekarzy za zachodnią granicę.

0

No nie wiem.Ale lekarze nie mogą wyjeżdżać w nieskończoność.Mam nadzieje , że z kierunkiem lekarskim nie stenie się to samo co z prawem, że praktycznie na każdej uczelni można studiować ten kierunek.Tak się chyba stało po uwolnieniu tego zawodu :)

0

Na kierunku lekarskim ilość miejsc reguluje Ministerstwo Zdrowia. Co roku wychodzą odpowiednie rozporządzenia. Więc raczej tak się nie stanie. Jak będzie za dużo lekarzy, to MZ zmniejszy ilość miejsc na uczelnie medyczne aby zapobiec przepełnieniu zawodowemu. Wszak wykształcenie lekarza to nie jest tania sprawa i po co ma być marnowana kasa na dalsze kształcenie bezrobotnych medyków.

0

Ale chyba Ministerstwo Sprawiedliwości nie sprawuje kontroli nad liczbą przyjmowanych kandydatów na uczelnie prawnicze (w przeciwieństwie do Ministerstwa Zdrowia). Stąd ta różnica ^^

0

Trzeba też zważyć na to, że na prawo może dostać się tak naprawdę każdy...można iść na prawo z biologią i chemią rozszerzoną a na medycynę z historią i wosem już nie ;)

Prawo jest chyba dużo tańsze...studia niestacjonarne w granicach 3-4 tysięcy za rok...a za lekarski po 15 tysięcy...i więcej...

0

a za lekarski po 15 tysięcy...i więcej...

na niektórych uczelniach 15k to jest za semestr. Na większości uczelniach jest ponad 22 tysiące, a rekordzistą jest SUM gdzie studia na kierunku lekarskim kosztują, jak się nie mylę 33k za rok. :o
Cena studiów lekarskich niestacjonarnych jest nieporównywalnie większa niż prawa niestacjonarnego.

Myślę, że koszty nauki na kierunku lekarskim są też swojego rodzaju niewielką blokadą zapobiegającą przesyceniu ilości lekarzy w kraju. 
Co oczywiście nie oznacza, że ze studiami (lek) nie może się stać tak jak z prawem, gdzie można je teraz prawie że wszędzie studiować i prawie każdy, tak już to było pisane powyżej.

Skłonił bym się nawet ku stwierdzeniu, że właśnie idzie to w tym kierunku. :(

0

Wykształcenie prawnika jest równie drogie jak wykształcenie medyka :)

Żeby prowadzić prawo wystarczy jakaś sala i parę krzeseł, na lekarskim już nie :P

1

Uważam podobnie jak DwuTom, że popularyzuje się kierunek lekarski, a niekoniecznie może to pójść z deklaracjami, że każdy się na jakąś rezydenturę załapie, jak będą tak otwierać co rusz to nawet na anestezjologie będzie tyle co kot napłakał miejsc, bo będzie mniej kasy na specki.  :)

0

No i właśnie to mnie martwi , że ktoś skończy takie trudne studia a potem nie będzie miał pracy :)

0

Rozumiem obawy przed tym, że zamiast pensji w wysokości pierdyliarda monet będzie bezrobocie, ale są one raczej nieuzasadnione :>

Bezrobocie lekarskie oczywiście istnieje - przede wszystkim w statystykach urzędów pracy (tzn. rejestrują się osoby bezrobotne, które w rubrykę zawód wpisują lekarz). Kolejny boom będzie niedługo, bo osoby, które skończą staż będą się rejestrować w oczekiwaniu na rozpoczęcie pracy na rezce/etacie/etc. W praktyce jednak lekarzy brakuje i da się znaleźć pracę o ile ktoś nie wybrzydza ;] Problemy mogą mieć jedynkowicze co najwyżej, ale oni też nie przymierają póki co głodem, mimo że NFZ nie kocha ich jakos specjalnie.

W zależności od statystyk mówi się o tym, że wyjechało nawet 20% lekarzy (nie da się tego policzyć tak na dobrą sprawę). Całkiem sporo - co prawda obecnie ilość wyjeżdżających jest mniejsza, ale strumyk dalej płynie.

Wyjazdy spowodowały zresztą o wiele większy problem - pojawiła się ogromna luka pokoleniowa. Średnia wieku specjalisty oscyluje na poziomie 50 lat, ale statystyczny pediatra ma 56 lat, a reumatolog czy laryngolog dobija do 60tki. Ogromna liczba specjalistów skończy wkrótce pracę (zwłaszcza w specjalizacjach zabiegowych) i nawet przy otwarciu kolejnych wydziałów lekarskich nie da się ząlatać tej dziury w perspektywie lat. Podsumowując - pracę znajdziecie raczej bez problemu i zarobicie na wille, samochody, kochanki, kochanków i insze zbytki ;]

2

"Za dużo lekarzy" powiedźcie to osobom które czekają kilka miesięcy do specjalisty ;p to był żart, bo wiem że są takie kolejki ze względu na mało miejsc specjalizacyjnych, ale myślę, że tak jak Sandman piszę, pracy nie będzie brakować i może jak odejdzie stare pokolenie za pare lat to będzie nawet więcej miejsc na fajne specki :) .

0

Wykształcenie prawnika jest równie drogie jak wykształcenie medyka :)

Nie, jest o wiele tańsze

Niestety, gdy o realiach studiów wypowiadają sie maturzyści to takimi głupotami się właśnie kończy :D

0

Uczelnia na studenta medycyny dostaje rocznie 18-20 tysięcy, tak gdzieś widziałem (to mogła być stoma

0

Uczelnia na studenta medycyny dostaje rocznie 18-20 tysięcy, tak gdzieś widziałem (to mogła być stoma

Przecież Ty masz rację, wykształcenie lekarza jest dużo droższe niż prawnika. Mówiąc o głupotach miałam na myśli to pierwsze cytowane przeze mnie zdanie :)

0

Medycyna raczej nie ma szans tak spowszednieć jak prawo bo wymaga jednak sporego zaplecza, potrzeba szpitali, kadry, bazy naukowej a to są spore koszta, wydaje mi się że jeszcze jest szansa że otworzą w Opolu i wtedy każde województwo będzie mieć swój kierunek lekarski i już więcej nie powinni otwierać.

0

Zapewne są, już nawet jakieś prywatne uczelnie chcą otwierać :D, ale jeżeli Ci w ministerstwie mają olej w głowie to nie dadzą im zgody..

0

A czemu by mieli nie dać, przecież są święcie przekonani, że produkcja nowych lekarzy bez specjalizacji uzdrowi system.

0

Nie wiem czy to plotki czy fakt, ale podobno w krakowie na prywatnej KSW mieli plany otworzyć medycyne ;b w sumie bym się nie zdziwiła bo tego jeszcze nie mają XDDD  smuteczek .. to by był taki prestiż....

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz