Takjest

Zadane 20

8 posts in this topic

W zadaniu gdzie był wykres z masą larw , można było odnieść różną zawartość azotu u roślin poprzez intensywność transpiracja=pobierania soli mineralnych a zawartością CO2 w powietrze? Generalnie duże stężenie CO2 --> słaba transpiracja ---> mniejsze pobieranie soli mineralnych( w tym azotu) ---> mała zawartość azotu w roślinie ---> mała masa larw i odwrotnie??
Czy mój tok rozumowania jest poprawny i w miarę zrozumiały? I czy dostanę za to pkt?

0

No trochę przekombinowany, bo oni nie pytali aż tak dokładnie o powód mniejszej dostępności azotu w roślinie. Za to pytali o zależności azotu w roślinie od masy larwy, więc nie wiem czy nie powinieneś mieć w wywodzie ogniwa w postaci: "mała ilość dostarczanego wraz z pożywieniem azotu skutkuje wolniejszym przyrostem i mniejszą masą larwy".

Natomiast "z grubsza" Twój wywód jest ok. Nie wiem na co będą kłaść akcenty, ale jeśli trafisz na ok sprawdzającego i nie zrobiłeś tam jakichś istotnych błędów to moim zdaniem powinni uznać.

0

Mimo wszystko wyjaśniłem , że z powodu tej mniejszej transpiracji roślina będzie miała mniej białek , dlatego owady będą mniejsze lub przy zwiększonej , będę większe. Dostałem za 0pkt , czy moja argumentacja przeszłaby tam w czasie wglądu?

0

Ja nie uwzględniłem roli białek, a wskazałem ogólnie na "zmniejszoną wartość odżywczą rośliny" i również 0p..

Merytorycznie odpowiedź jest poprawna, bo pytanie nie wymagało "uwzględnienia konkretnego składnika odżywczego", ale to wynik mojego pierwszego zetknięcia się z maturą z biologii (przyznałem sobie 17% więcej, z chemii oszacowałem prawidłowo co do procenta - wynik charakterystyki obu matur). Znienawidziłem za to całą otoczkę egzaminu maturalnego, nie wspominając o rozbieżności egzaminu z chemii nowa i stara formuła.

Starałem się możliwie najbardziej krytycznie i dosłownie odpowiadać na zadane pytania tj. nie odpowiadać szczegółowo j/w, kiedy o to nie proszą i na odwrót - możliwie doprecyzować odpowiedż, kiedy ta jest wymagana. No i dostało mi się... Do tej pory siedzę przy moich odpowiedziach (spisanych w dniu egzaminu) i kluczu CKE i nie mogę wpaść na to, dlaczego aż tak się przeliczyłem (przyznam się do utraty maksymalnie 3p., ale nie 9p.!). 

Jutro wizyta w OKE Kraków o 12:00 i mała szansa na odpowiedzi tego cyrku.

0

Wydaję mi się , że twoje określenie "zmniejszona wartość odżywcza rośliny" , jest jednak za ogólna. Chociażby z polecenia można było wydedukować , że AZOT-MASA LARW (hmm... to trzeba będzie uwzględnić , że azot wchodzi w związki budulcowe/białka). Powołując się na definicję "wartości odżywczej" to pod tym hasłem kryją się nie tylko białka ale także węglowodany oraz witamy i tłuszcze , teoretycznie możnaby je zaliczyć do związków budulcowych chociaż nie do końca jest pewien. Mimo wszystko autorowi tego zadania chodziło , co bezpośrednio wpływa na rozwój masy w tym przypadku związki budulcowymi są białka ew. sole mineralne służące do odnowy i wzrostu organizmu.I niestety ale prawda jest taka , że matura z biologii to przede wszystkim "gra słów", i na tym ja się najbardziej "podhaczyłem" , bo wiedzę miałem (żadne zadanie nie zaskoczyło mnie) no ale wyszło jak wyszło.

0

jest ogólna z powodu o którym wspomniałeś - wartości odżywcze to również inne związki jak np. węglowodany które pełnią funkcje m. in. budulcowe (glikogen 1,5 kg u człowieka), a ich metabolizm regulują enzymy białkowe, stąd niedobór azotu u roślin zaburza ich gospodarkę enzymatyczna i wplywa na ich obniżoną wartosc odzywcza, wplywajaca na gorszy rozwoj masy zwierzat

0

Glikogen jako związek budulcowy? To, że coś jest w komórce, nie oznacza z automatu, że ją buduje.

Jako budulcowy to ewentualnie glikozaminoglikany.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz