Mustaine

zadania z bloku s

17 posts in this topic

1. Oblicz sumaryczną wydajność procesu otrzymywania wapna gaszonego, wiedząc, że z 2t wapienia zawierającego 95% węglanu wapnia otrzymano 1 t produktu.

2. Zaprojektuj doświadczenie chemiczne, za którego pomocą wykażesz, że wapń jest aktywniejszy chemicznie od magnezu. Dysponujesz: chlorek wapnia, magnez, wapń, woda, chlorek magnezu:

a) schemat

b) obserwacje

c) wniosek

d) równanie reakcji chem.

3. Dlaczego lit jest bardzo dobrym materiałem anodowym? ( na podstawie  położenia w szeregu aktywności)

4. W 3 zlewkach znajdują się wodne roztwory chlorków: sodu, litu, baru. Zaproponuj laboratoryjną metodę rozróżnienia tych roztworów.

0

A w którym konkretnie miejscu masz problem z wykonaniem zadań?

Czego konkretnie nie rozumiesz?

Czy mamy w czymś konkretnym pomóc?

0

Do 1 zadania chyba jest jakiś wzor albo coś, bo reakcje znam, ale w żaden sposób nie wiem jak obliczyć sumaryczną wydajność.

w 2 zadaniu w sumie napisałam reakcję MgCl2 + Ca= CaCl2 + Mg, ale nie wiem czy to jest dobrze, a jeśli tak to jakie będą obserwacje?

w 3 zadaniu myślę, że to chodzi o to, że lit ma największy potencjał standardowy, ale potrzebuję konkretnej odpowiedzi i uzasadnienia, a w 4 zadaniu to wiem jak można wykryć jony Ba 2+ , np dodać ZnSO4, a NaCl i LiCl nie wiem jak odróżnić.  :mellow:

0

Ad. 1 Pokaż swoje rozwiązanie, sprawdzimy gdzie leży błąd.

Ad. 2. Równanie dobrze. No jak to jakie obserwacje? Zakładając, że MgCl2 masz w postaci roztworu to umieszczony w roztworze kawałek wapnia się roztwarza [przechodzi w sól w roztworze]

Ad. 3. Ja bym pisał właśnie tak - największy potencjał standardowy, co oznacza, że proces zachodzi najwydajniej (im większa różnica SEM tym ogniwo pracuje wydajniej). Pozwala to na osiągnięcie najwyższego napięcia i wyższej pracy wykonanej przez ogniwo. Swoją drogą, anody z litu np. w bateriach ładowalnych ciągle są nam technologicznie odległe z uwagi na pewne niuanse konstrukcyjne. To tak w kwestii teoria a rzeczywistość :-).

Ad. 4. W kwestii rozróżnienia wodnych roztworów NaCl i LiCl niestety nie pomogę.

0

Ad. 2. Równanie dobrze. No jak to jakie obserwacje? Zakładając, że MgCl2 masz w postaci roztworu to umieszczony w roztworze kawałek wapnia się roztwarza [przechodzi w sól w roztworze]

Masz roztwór MgCl2 do którego dodajesz Ca. Ten reaguje z wodą dając Ca(OH)2. MgCl2 co najwyżej hydrolizuje. Gdzie tu dowód na różnicę w aktywności?

Najlepiej sprawdzić w reakcji z wodą z dodatkiem fenoloftaleiny, metal wcześniej oczyszczony. Osobne probówki.

Ad. 4. W kwestii rozróżnienia wodnych roztworów NaCl i LiCl niestety nie pomogę

Na maturę nie trzeba takich smaczków. Można by odparować roztwór i sprawdzić po kolorze rozbłysku po wprowadzeniu pod ogień. Są pewnie jeszcze jakieś inne metody bazujące na rozpuszczalności kompleksów, czy innych takich, ale to już analiza jakościowa na poziomie studiów.

w 3 zadaniu myślę, że to chodzi o to, że lit ma największy potencjał standardowy,

Największy, czy najbardziej ujemny? Zresztą, wcale nie najbardziej, a po prostu bardzo ujemny.

proces zachodzi najwydajniej (im większa różnica SEM tym ogniwo pracuje wydajniej)

Określiłbym to raczej sprawnością niż wydajnością. Wydajność w chemii ma jednak trochę inne znaczenie (bardzo wolna reakcja też może być wydajna np. w prawie 100%).

0

1. CaCO3 = CaO + CO2

1900 kg (CaCO3) - x kg (CaO)

100 kg (CaCO3) -  56 kg  (CaO)

x= 1064 kg (CaO)

W1= 1000/1064 * 100% = 93.98% 

i teraz nie wiem jak obliczyć W2, do reakcji :  CaO + H2O = Ca(OH)2

56 kg -      108 kg

?     -       ?

A tak na marginesie to mam kolejne zadanie: Oblicz objętość amoniaku oraz tlenku węgla(IV), jaką otrzymano w wyniku termicznego rozkładu 19,2 g węglanu amonu, wiedząc, że gazy te odmierzono w temperaturze t = 20 C ( 293 K) i pod ciśnieniem 1000 hPa. Załóż, że wyddajność tej reakcji chemicznej wynosiła 100%. R = 8,31 J/mol*K ( w zbiorach witowskiego R = zawsze bylo podane 83,14 (jednostka) a tutaj jest jakoś inaczej i nie potrafię tego zinterpretować.

(NH4)2CO3 = 2 NH3 + CO2 + H2O

Obliczam ilość moli NH3= 0,4 mol i CO2 = 0,2 mol

trzeba podstawić do wzoru pV=nRT i nie wychodzi ...?

0

Masz roztwór MgCl2 do którego dodajesz Ca. Ten reaguje z wodą dając Ca(OH)2. MgCl2 co najwyżej hydrolizuje. Gdzie tu dowód na różnicę w aktywności?

Najlepiej sprawdzić w reakcji z wodą z dodatkiem fenoloftaleiny, metal wcześniej oczyszczony. Osobne probówki.

Kurde, no tak, cholerna woda :].

Określiłbym to raczej sprawnością niż wydajnością. Wydajność w chemii ma jednak trochę inne znaczenie (bardzo wolna reakcja też może być wydajna np. w prawie 100%).

Ok, sformułowanie złe, masz rację ze sprawnością, ale myślą szedłem w kierunku większej różnicy SEM i wykonanej przez ogniwo pracy.

@Mustaine

Odnośnie wydajności. Masz 1064 kg CaO, policz ile dostaniesz z tego Ca(OH)2.

Na początku było 2t surowca, na końcu powstaje określona ilość Ca(OH)2. Liczysz z tego wydajność.

Można się zastanawiać czy 5% zanieczyszczeń w próbce brać pod uwagę do wyliczania wydajności, ale ja założyłbym, że tak, a na maturze by to wyjaśnili.

0

Odnośnie wydajności. Masz 1064 kg CaO, policz ile dostaniesz z tego Ca(OH)2. ( właśnie nie mam 1064 tylko 1000 kg z zadania tak wynika)

Na początku było 2t surowca, na końcu powstaje określona ilość Ca(OH)2. Liczysz z tego wydajność.

CaO + H2O = Ca(OH)2

1000 -            x

56 -              108

x = 1928,57 kg 

ale dalej nie wiem co mam zrobić ze 1064 kg otrzymałabym 2052 kg Ca(OH)2  a wydajność wtedy znowu wyniesie 93.98% i to nic mi nie daje 

( w odpowiedziach jest 71%)

0

A to 108 przy Ca(OH)2 to skąd?

A to 1000 przy CaO to skąd?

1t z zadania na końcu analizujesz dopiero.

Czyli powstaje Ci hipotetycznie ileśtam, a dostałaś 1000kg. Z tego liczysz wydajność.

Po namyśle błędu zanieczyszczenia próbki nie bierzesz pod uwagę do wydajności. Czyli liczysz tylko na podstawie kontynuacji powyższych wyliczeń (tylko poprawnie) i porównujesz wynik do 1t z zadania.

0

Wyszło !!! 

Myślałam że ta 1 t produktu z zadania to jest CaO, a to chodzi o Ca(OH)2

1900 kg (CaCO3) - x kg (CaO)

100 kg (CaCO3) -  56 kg  (CaO)

x= 1064 kg (CaO)

CaO + H2O = Ca(OH)2

1064 kg      -     y kg         ( z zadania)

56 kg         -     74 kg       ( z reakcji) 

y = 1406 kg ( Ca(OH)2)

W = 1000/1406 * 100% = 71%

:) 

0

W wydajności porównujesz zawsze wynik hipotetyczny do otrzymanego i to Ci daje procentową wydajność. Jak masz proces wieloetapowy to zawsze najpierw liczysz hipotetycznie, czyli maksymalna ilość produktu pierwszej reakcji wchodzi jako substrat do drugiej, z drugiej maksymalna do trzeciej itd. I na końcu wychodzi Ci sumaryczna różnica wydajności.

0

Mnie wychodzi 4,87 dm3 CO2 i dwa razy więcej NH3.

Podaną w zadaniu wartość stałej gazowej masz w innych jednostkach, ale przy danych z zadania jednostkowo najbardziej odpowiednia jest wartość 83,14 hPa * dm3 / mol * K.

0

8,31 jest w innych jednostkach ( J / mol * K =  Pa * m3 / mol * K )

To jest wartość zgodna z układem SI, który nie używa dm3 i hPa jako form podstawowych.

Czyli ta wartość stałej gazowej jest formalnie poprawniejsza.

Natomiast na maturach zawsze piszą 83,14 hPa * dm3 / mol * K, tj. w jednostkach adekwatnych do zadania. Więc sobie nie zaprzątaj tym za bardzo głowy.

0

8,31 jest w innych jednostkach ( J / mol * K =  Pa * m3 / mol * K )

To jest wartość zgodna z układem SI, który nie używa dm3 i hPa jako form podstawowych.

Czyli ta wartość stałej gazowej jest formalnie poprawniejsza.

Natomiast na maturach zawsze piszą 83,14 hPa * dm3 / mol * K, tj. w jednostkach adekwatnych do zadania. Więc sobie nie zaprzątaj tym za bardzo głowy.

Dzięki wielkie, to było któreś z kolei zadanie z wartością R = 8,31 i mi nie wychodził wynik :)

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz