Tutonic

Zadania z fizyki - wątek zbiorczy

11 posts in this topic

Ten wątek zbiorczy służy do zadawania pytań dotyczących rozwiązania zadań z fizyki.

Jeżeli masz jakieś zadanie, które nie wymaga zbyt głębokiego rozpatrzenia, zadaj je tu.

Użytkownicy znający odpowiedzi na zadania zadawane przez innych proszeni są o pomoc

UWAGA!

Staramy się tłumaczyć zadanie, a nie podawać gotowe rozwiązanie. Troszeczkę więcej wysiłku, ale efekt lepszy.

0

Share this post


Link to post

Jest mi ktoś w stanie wyjaśnić na jakiej podstawie źródłem prądu jest elektrownia wodna - skoro źródło prądu ma na swoich końcach ładunki przeciwnych znaków - gdzie są te ładunki (i gdzie te "końce") w elektrowni?

0

Share this post


Link to post

Nie rozumiem pytania. Przecież prąd nie jest uzyskiwany z wody tylko przy pomocy wody która spływając z wyżej położonego zbiornika (grawitacyjnie) napędza turbiny czyli takie jakby duże dynamo od roweru.

0

Share this post


Link to post

Określenie źródło prądu można rozumieć na różne sposoby.

To co masz na myśli to (o ile dobrze mi się wydaje) takie źródło jakie jest na schematach obwodów (czyli na rysunku np. dwie kreski jedna dłuższa, druga krótsza). Jest to źródło prądu stałego (zazwyczaj ogniwo elektryczne - np. zwykła bateryjka). I faktycznie w takim źródle prądu na dwóch jego elektrodach gromadzą się przeciwne ładunki elektryczne. Można powiedzieć że jest to pompa ładunku, która przy udziale np. energia chemicznej (jak w ogniwach) transportuje elektrony (ładunki ujemne) z jednej elektrody (+) na drugą (-), wytwarzając różnicę potencjału, czyli po prostu napięcie elektryczne (gdy podłączymy odbiornik, to popłynie prąd, czyli elektrony przemieszczą się z minusa na plus).

W elektrowni wodnej (zresztą praktycznie w każdej innej np. atomowej, gazowej, węglowej, wiatrowej) prąd powstaje w prądnicy.

Najprościej mówiąc jest to jakby odwrotność silnika tzn. dostarczamy energii mechanicznej, a ona zamianie ją na energię elektryczną.

Woda (lub para) przepływa przez turbinę (jest to coś jak np. śruba okrętowa - kręci się pod wpływem ruchu wody, czy pary albo sprężonego gazu), która napędza prądnice.

Zazwyczaj prądnica wytwarza prąd przemienny, czyli taki jaki mamy w gniazdku.

Prąd z gniazdka posiada częstotliwość 50Hz, czyli upraszczając w ciągu sekundy 50 razy zamienia się miejscami + i -. (nie odbywa się to skokowo, tylko tak jak wykres funkcji sinus).

Taki prąd można przerobić na stały stosując diody (najlepiej mostek prostowniczy - 4 diody odpowiednio połączone), czyli elementy elektroniczne, które przepuszczają prąd tylko w jednym kierunku.

Najprościej mówiąc działa to tak, że gdy w danym momencie prąd płynie w kierunku przewodzenia diody, to po prostu przechodzi przez nią, a gdy płynie w odwrotnym kierunku to dioda go blokuje.

W bardzo dużym uproszczeniu, w ten sposób z elektrowni można zrobić źródło prądu stałego.

Ale mi wyszedł zawiły "wywód", mam nadzieję że będzie w jakiś sposób pomocny.

0

Share this post


Link to post

Mam problem z zadaniem o treści: "Przez cewkę o promieniu R = 2cm, składającą się z n = 100 zwojów, przepływa prąd o natężeniu I = 2mA. Znajdź indukcyjność cewki, jeżeli w jej środku powstaje pole magnetyczne o natężeniu H = 10^-3 A/m." Jestem po prostu zielony w tym temacie. Czy mógłby ktoś wytłumaczyć jak zrobić to zadanie?

0

Share this post


Link to post

Jest mi ktoś w stanie wyjaśnić na jakiej podstawie źródłem prądu jest elektrownia wodna - skoro źródło prądu ma na swoich końcach ładunki przeciwnych znaków - gdzie są te ładunki (i gdzie te "końce") w elektrowni?

 

Elektrownia nie taka nie jest źródłem prądu, a raczej źródłem energii elektrycznej. Mówienie tak o postaci całej elektrowni jest błędne. Źródłem energii elektrycznej są generatory elektrowni wodnej zasilane poprzez zrzut grawitacyjny wody. Mało tego źródło prądu to źródło które nie zależnie od podłączonej rezystancji posiada stałą wartość natężenia. Generatory elektrowni są zatem źródłami napięcia, a nie prądu.

0

Share this post


Link to post

Mam problem z takim zadaniem:

 

Aby oszacować odległość statku lecącego na Księżyc od celu podróży użyto soczewki skupiającej, za pomocą której wytworzono ostry obraz Księżyca na ekranie. Zmierzono odległość soczewki od ekranu oraz średnicę obrazu Księżyca na ekranie – uzyskano wyniki odpowiednio: 30 cm oraz 10 mm.

 

Odległość soczewki od ekranu oraz średnicę obrazu Księżyca zmierzono tradycyjną linijką (podziałka z centymetrami i milimetrami). Oszacuj maksymalną niepewność wyznaczenia odległości statku do Księżyca, przyjmując najbardziej niekorzystny przypadek odczytu wyników pomiarów. Wskazówka: oblicz najmniejszą i największą odległość statek – Księżyc, jeżeli pomiarów dokonano przedstawioną linijką. Załóż, że średnica Księżyca jest znana bardzo dokładnie.

 

Nie wiem, dlaczego wciąż wychodzi mi inny wynik niż w odpowiedziach. Proszę o pomoc.

0

Share this post


Link to post

Witam, Jeśli to nie jest stosowne miejsce na to pytanie to przepraszam ale w załączniku umieszczam treść zadania z inżynierii procesowej wraz z odpowiedzią. niestety nie mam bladego pojecia jak je ugryżć. Gdyby ktoś jakąś wskazówkę podał, będę niezmiernie wdzięczna.

rurkaFielda.jpg

0

Share this post


Link to post

Cześć,

Mam zadanie koncepcyjne, z którym nie mogę sobie poradzić,mianowicie czy jest możliwe istnienie warstwy polikrystalicznej o grubości 1 mm, która będzie posiadała współczynnik transmisji 0,65?

Z góry dziękuję za wskazówki jak uporać się z tym zadaniem.

0

Share this post


Link to post

Jak rozwiązać takie zadanie? Pomoże ktoś?

Na siatkę dyfrakcyjną pada prostopadle fioletowy promień świetlny. Jego szósty prążek interferencyjny powstaje w tym samym miejscu, co trzeci prążek interferencyjny promienia czerwonego o długości fali λ = 780 nm. Oblicz długość fali fioletowego promienia świetlnego

0

Share this post


Link to post

Proszę o pomoc z zadaniem poniżej:

 

Akumulator samochodowy wytwarza napięcie 12 V. Składa się z połączonych szeregowo ogniw o napięciu 2V.Oblicz ile ogniw zawiera akumulator

Dwie baterie połączono szeregowo: wskazanie pierwszej 0,88 wskazaine drugiej 2,32. Jakie jest napięcie pomiędzy biegunami baterii.Oblicz niepewnność pomiaru, zapisz wynik wraz z niepewnością.

0

Share this post


Link to post

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz