HGH

Zadanie 28. - różnice pomiędzy alkanami/aldehydami/alkoholami

6 posts in this topic

Alkan i aldehyd: 

- w aldehydzie występują słabe wiązania wodorowe, w alkanach brak (z tego co mi wiadomo, to za wiązania wodorowe w aldehydach mogą odpowiadać wolne pary elektronowe przy atomie tlenu)

Aldehyd i alkohol:

- w alkoholu silniejsze wiązania wodorowe (cząsteczka zbliżona do budowy wody), niż w aldehydzie

W porządku?

0

- w aldehydzie występują słabe wiązania wodorowe, w alkanach brak (z tego co mi wiadomo, to za wiązania wodorowe w aldehydach mogą odpowiadać wolne pary elektronowe przy atomie tlenu)

W roztworze aldehydu tak, w czystym aldehydzie nie. Grupa aldehydowa może być tylko i wyłącznie biorcą wiązania wodorowego. Jeżeli nie ma dawcy tego wiązania, to wiązanie nie występuje.

Możesz zagrać w totka i być potencjalnym biorcą wygranej. Ale jeżeli nikt Ci jej nie da, to nic nie dostaniesz i nic nie kupisz.

- w alkoholu silniejsze wiązania wodorowe (cząsteczka zbliżona do budowy wody), niż w aldehydzie

Jw.

Nie sądzę, żeby na poziomie matury wiązanie wodorowe R-C=O - - - - - H-C-R było uznawane.

Jeżeli jest (ale zaznaczam - tego się nie naucza), to rzeczywiście można mówić o bardzo, bardzo słabych wiązaniach wodorowych w aldehydach.

0

A czy jesli ktos napisal ze aldehydy moga tworzyc wiazania wodorowe, ale z wodą to myślicie, że uznają? Z kolei w alkoholach napisałam że wiazania tworza miedzy soba ale to jest raczej ołki. ;)

0

A co myślicie o czymś takim?

-obecność atomu tlenu w cząsteczce aldehydu. (aldehyd i alkan)

-obecność wiązania wodorowego w cząsteczce alkoholu.  (alkohol i aldehyd)

0

Miałaś opisać całość, a nie jedynie podać różnicę w budowie.

Co zrobi egzaminator - nie wiem.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz