sasquie

Zadanie 6

17 posts in this topic

Arkusz: http://s340887347.domenastandartowa.pl/cke/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Arkusze_egzaminacyjne/2015/formula_do_2014/MBI-R1_1P-152.pdf

Nasz klucz: http://forum.biomist.pl/klucz-odpowiedzi-t1624.html/

Jaką daliście próbę kontrolną przy tym cholernym groszku? Nie miałem pomysłu, napisałem kiełkujące ziarna grochu na wilgotnej wacie w zamkniętym słoiczku z rurką odprowadzającą gazy do zlewki z Ca(OH)2 w r-rze. Znaczy, chyba napisałem kiełkujące, bo miałem jakąś minutę, zanim mi arkusz zabrali.

0

Jaką daliście próbę kontrolną przy tym cholernym groszku? Nie miałem pomysłu, napisałem kiełkujące ziarna grochu na wilgotnej wacie w zamkniętym słoiczku z rurką odprowadzającą gazy do zlewki z Ca(OH)2 w r-rze. Znaczy, chyba napisałem kiełkujące, bo miałem jakąś minutę, zanim mi arkusz zabrali.

Ja napisałem, że próba kontrolna wygląda tak samo jak badawcza, tylko zabrano zlewkę z farbowaną wodą

0

A ja napisałam, że ziarna groszku w wodzie i obeserwacja wydzielajacych sie pecherzykow gazu. :( Ile osob tyle pomysłów.

0

Badacie proces oddychania. Próbą kontrolną do zachodzenia procesu oddychania (czyli obserwowalnego ubytku O2 i przybywania CO2) jest brak procesu oddychania.

A ja napisałam, że ziarna groszku w wodzie i obeserwacja wydzielajacych sie pecherzykow gazu. :( Ile osob tyle pomysłów.

W jaki sposób odniosłabyś to do próby badawczej? Co sprawdziłaś (skontrolowałaś) tą próbą kontrolną?

a napisałem, że próba kontrolna wygląda tak samo jak badawcza, tylko zabrano zlewkę z farbowaną wodą

Jak wyżej. Co brak farbowanej wody zmienia?

0

Próba kontrolna miała być taka sama jak badawcza, jedynie sucha wata zamiast wilgotnej? O to chodzi?

0

Próba kontrolna miała być taka sama jak badawcza, jedynie sucha wata zamiast wilgotnej? O to chodzi?

Tak

a ugotowane nasiona moga byc? ; D

Myślę, że grochówka też by przeszła :)

Oczywiście zimna i gęsta, żeby za bardzo nie parowała.

0

och, ale śmieszne ; p

"Wykonanie: do termosu oznaczonego literą A wrzucamy 100 g napęczniałych nasion grochu lub fasoli (w tym celu naleŜy zalać nasiona letnią wodą i odstawić na kilka godzin, aŜ napęcznieją). Do termosu B wrzucamy 100 g nasion suchych lub UGOTOWANYCH." - przebieg jakiegos doswiadczenia z podrecznika

przeciez pod wplywem temperatury wszelkie enzymy sa zdenaturowane i oddychanie w takich nasionach nie zajdzie. 

0

Czyli jeśli napisałam w próbie kontrolnej suche nasiona grochu umieszczone w kolbie, to powinno przejść?

0

Czyli jeśli napisałam w próbie kontrolnej suche nasiona grochu umieszczone w kolbie, to powinno przejść?

Ale że co, pusta kolba, tam nasiona i tyle? To za mało. Jeżeli nie napisałaś w żaden sposób, że chodzi o tę kolbę, która jest powyżej (z całym sprzętem), to jest to bardzo niejednoznaczne.

0

Ciężkie pytanie, bo nie odniosłaś się do wilgotnej waty.

Nie wiem - jak nie zaliczą, to się nie wykłócisz, jak zaliczą, to miło z ich strony.

0

Jak wyżej. Co brak farbowanej wody zmienia?

Ja rozumowałem, że źródłem tlenu do kiełkowania nasion miałby być tlen rozpuszczony w wodzie. Gdyby zabrać zlewkę źródłem tlenu byłoby powietrze. W sumie nie wiem, o co mi chodziło. Kombinowałem jak mogłem, zgłupiałem przy tym zadaniu. I jeszcze to 3*Tak. Tak mi wychodziło, ale stwierdziłem, że jak do tej pory się nie zdarzały w zadaniach prawda/fałsz wszystkie odpowiedzi takie same to teraz też się nie zdarzą :(

0

Nie, źródłem tlenu jest powietrze w kolbie.

Zresztą, farbowanie specjalnie nie wpływa na rozpuszczalność tlenu...

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz