HGH

zadanie 8.

17 posts in this topic

W poleceniu zostało napisane, by opisać sposób na usunięcie powstałego produktu jonowego z roztworu. Ja za produkt uważam Mg2+, powstały z substratów HCl i Mg (jony Cl- wg. powyższego do produktu nie należą, poza tym proszą o produkt, a nie produkty).

Sposób, by to zrobić, to wytrącić osad z użyciem np. NaOH, po czym filtracja.

Jakie jest Wasze zdanie?

0

Też napisałem o wytrąceniu kationów magnezowych przy użyciu NaOH, ale teraz uważam to za błędną odpowiedź. Produktem jonowym jest zdecydowanie cała sól MgCl2 (i jest to ten jeden produkt), którą należało pozyskać z roztworu przez oddzielenie jej od rozpuszczalnika.

0

Produkt jonowy to nie musi być jon jako roztwór. W krysztale MgCl2 też masz jony Mg2+ a to MgCl2 traktujemy jako ten finalny produkt, który należy oddzielić.

0

Wikipedia: "Jon – atom lub grupa atomów połączonych wiązaniami chemicznymi, która ma niedomiar lub nadmiar elektronów w stosunku do protonów.", stąd za produkt w liczbie pojedynczej rozumiem Mg2+. Do tego MgCl2 nie ma niedomiaru/nadmiaru elektronów, oczywiste.

Jon Cl- pochodzi ze zdysocjonowanego kwasu chlorowodorowego, a za produkt reakcji uważamy (znowu wikipedia): "cząsteczkę związku chemicznego lub inne indywidum chemiczne (np. jon) powstałe w wyniku reakcji chemicznej", więc Cl- pod przytoczoną definicję produktu reakcji nie podchodzi.

Nie chcę naciągać punktu, jedynie sugerowana odpowiedź jakoby należy uzyskać MgCl2 nie jest dla mnie oczywista.

0

W zadaniu użyto sformułowania "jonowy produkt", a że MgCl2 jest związkiem jonowym, zatem pasuje do tego opisu. Miałbyś rację gdyby było użyte sformułowanie "jon będący produktem reakcji". Tutaj uważam że treść wskazuje na MgCl2 wystarczająco jasno, żeby za poprawną była uznawana tylko odpowiedź interpretująca całą sól jako produkt do oddzielenia.

0

Rozumiem, ale w reakcji nie powstaje MgCl2 jako cząsteczka o budowie krystalicznej, a jej zdysocjonowany roztwór, więc uznałem za jedyny produkt jony magnezu, a nie związek o budowie jonowej nie występujący w rzeczywistości w roztworze.

0

Mnie zaczynasz tutaj trochę przekonywać.  :)  W reakcji ze stałego magnezu powstał kation, który razem z innymi jonami pływał sobie w roztworze, i to on jest jedynym jonem powstałym w reakcji reakcji - Cl- istniało już w roztworze HCl, a H2 jonowe nie jest. Zatem reakcję można potraktować jako mającą na celu utworzenie kationu magnezowego, który można dalej wykorzystywać - w tym sensie to sam kation byłby tym najważniejszym produktem, o który nam chodzi. To że obok są jony Cl-, które mogłyby utworzyć (poza roztworem) związek z magnezem niekoniecznie musi mieć znaczenie.

Tyle tylko, że problemem pozostaje sensowność późniejszego wytrącenia tego kationu dowolną metodą. Najpierw tworzymy kation,a potem - w dowolnym nierozpuszczalnym związku - sprowadzamy go z powrotem do osadu? Trochę mało sensowne, a CKE wydaj się dbać o to, żeby kontekst wszelkich zadań trzymał spójność. Chociaż może w tym zadaniu chodzić tylko o sprawdzenie wiedzy o tym, że pojedynczy kation z roztworu da się wygodnie z niego wytrącić, ale wtedy sposób sformułowania polecenia byłoby bardzo nietypowe.

0

Nie powinno nas to interesować - mamy wyodrębnić jon z roztworu bez informacji o tym, czy należy zachować jego jonowy charakter.

Swoją drogą, czy dodanie inhibitora reakcji do układu powinno być akceptowaną odpowiedzią?

0

Reforma też miała otrzymywanie Mgcl2 . Tylko u nas było że dysponujemy tylko niezbędnym sprzętem , i odrazu odrzuciłem destylację. Tutaj nic takiego nie było. Teoretycznie to jest możliwe (Temperatura wrzenia: 1 412 °C)....

0

adixe, ale sądzisz, że to w ogóle ma jakieś szanse przejść? Bo teoretycznie piszą, że destylacja to "jedna z metod rozdzielania i oczyszczania ciekłych związków chemicznych". W wyniku destylacji można otrzymać jonowy składnik ?

0

Mamy mieszaninę wody i Mgcl2 rozpuszczonego . Jest jakaś temperatura wrzenia tego mgcl2 , wysoka ale jest. Potem sobie skraplam ten Mgcl2 , a następnie zestalam. 

0

Chwila , a Mg2+ z mgcl2 nie hydrolizuje ? wtedy powstałby Mgoh2  , wiązanie jonowe , i wiadomo o co chodzi.

0

Tak szczerze to dalej nie wiem czy odpowiedź - destylacja, pasuje do tego zadania :D

0

Ja również napisałam destylacja. Napisałam że stosujemy proces destylacji który opiera się na różnych temperaturach wrzenia wody i chlorku magnezu. Po odparowaniu wody otrzymuje czysty MgCl2.

Ale czy to uznają? 

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz