yakimoto

zadanie

5 posts in this topic

Witam!!!

Otóż mam problem z dwoma zadaniami resztę już zrobiłam ale z tymi nie mogę sobie poradzić. Oto treść:

1. Napisz konfigurację elektronową pierwiastków: P,O,H,Na,Cl,Ca,Br

2. Wylicz ile gr. wodoru wydzieli się w reakcji magnezu 7,2g z kwasem fosforowym(V)

0

Zad 2.

Najpierw chciałem zauważyć, że nie wiadomo o jaki kwas dokładnie chodzi, gdyż są dwa kwasy fosforowe(V), ortofosforowy(V) H3PO4 i metafosforowy(V) HPO3. W zadaniu chodzi pewnie o ten orto.

Opisze jakie czynności powinieneś wykonać by poradzić sobie z zadanie.

(1) Zacznij od napisania równania rekcji magnezu z kwasem ortofosforowy (V), w której wydzieli się ortofosforan(V) magnezu i wodór. Pamiętaj że wodór należy do gazów aktywnych i zapisujemy go w cząsteczkach dwuatomowych.

(2) Uzgodnij równanie reakcji, tak żeby ilość pierwiastków po prawej stronie była równa tym po lewej.

(3) Spisz masy molowe magnezu i wodoru z układu okresowego

(4) Ułóż proporcję magnez - wodór na podstawie której obliczysz ile g wodoru otrzymałeś.

(5) Przedstaw równanie reakcji i obliczenia na forum, gdyby coś było jeszcze nie tak poprawimy.

0

1.

P - 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3

Cl - 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5

O - 1s2 2s2 2p4

H - 1s1

Na - 1s2 2s2 2p6 3s

Br - 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p5

Ca - 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2

Polecam przeanalizowanie tego i zrobienie kilku dodatkowych przykładów, możesz tutaj wkleić przykłady do sprawdzenia.

0

Tak to ma być zrobione?? Poprawcie mnie jak cos jest zle zrobione

mMg=24u

mH2=2u

3Mg + 2H3PO4---->Mg3(PO4)2 + 3H2

3*24g Mg--------3*2g H2

7,2g Mg-----------xg H2

72x = 43,2

x = 0,6g H2

0

Tak zgadza się. Przy zadaniach gdy do kwasu dodajemy metal warto spojrzeć do szeregu aktywności metali. Reakcja zajdzie tylko wtedy gdy metal jest bardziej aktywny od wodoru i wtedy wyprze go z jego kwasu. Ogólnie jak zobaczysz jakieś metale szlachetne: złoto, srebro, platyna lub miedź to reakcja nie zachodzi.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz