HGH

zadanie z monomerem poli(alkoholu winylu)

16 posts in this topic

dlaczego w reakcji polimeryzacji nie wykorzystuje się monomeru tylko tę specyficzną reakcję?

osobiście wykorzystałem informację z tekstu tj. "..poli(alkohol winylu) dobrze rozpuszczalny w wodzie..." i budowę związku, gdzie krótki łańcuch węglowy i -OH jak w etanolu (silne w. wodorowe):

"związek wykazuje zdolności do tworzenia silnych wiązań wodorowych, co uniemożliwia polimeryzację" 

0

Ja napisałem, że CH2=CH-OH jest cząsteczką bardzo nietrwałą i przekształca się w inną, dlatego trzeba skorzystać z tej reakcji. Ale to tylko moje przypuszczenia :P

0

no tak, ale inne monomery typu winylobenzen (monomer styropianu) mimo wiązania podwójnego nie wykazują takich anomalii.. szedłbym w kierunku grupy hydroksylowej

0

Napisałem prawie na pewno źle, bo jako uzasadnienie podałem że alkohole nienasycone po prostu nie ulegają polimerazycji i trzeba otrzymywać PVA okrężną drogą. Cóż, nic innego mi nie przyszło do głowy w momencie pisania matury. Wg Wikipedii odpowiedź podana przez Subbiego jest poprawna.

0

Gadacie głupoty a potem ryczycie że CKE wam dało trudną maturę zeby wybić reformę. Związki które mają przy tym samym węglu wiazanie podwójne i grupę OH sa nietrwałe. Przykład --> Etyn plus woda (reakcja kuczerowa)

0

HGH - -> nylon otrzymuje się z w reakcji  z m.in  heksano-1,6-diaminy  , która tworzy między swoimi cząsteczkami wiązania wodorowe.

0

adixe nie ma sensu się unosić, od razu przyznaję, że dałem ciała z tym arkuszem i odpowiedź na to pytanie była kombinowana. nie narzekam też na cke, mimo, że często pytania (akurat nie to) są mocno niedoprecyzowane (szczególnie biol).

co nie wpływa na to, że wciąż jestem skłonny wierzyć w prawdę tego co napisałem, gdyż związek tego typu jest podobny do etanolu, którego budowa przypomina wodę, na potwierdzenie porównanie momentów dipolowych:

woda 1,84

etanol 1,7

...stąd bardzo silne wiązania wodorowe (nie słabe jak w aminach) są wg. mnie prawdopodobnie uprzywilejowane względem reakcji polimeryzacji, którą często trzeba katalizować; osobna sprawa, że związek ten jest nietrwały, ale może najpierw asocjuje? :rolleyes: tego nie wiem, nie znalazłem dobrego źródła informacji nt. tego związku.

0

Przepraszam , ale jak widze wasza biologią i moja , a potem te komentarze...

To co mówisz to kompletna bzdura. Wiązania podwójne pękają a wodorowe nie ? Metoda addycji wody do etynu gdzie powstaje etanal , z tautomeryzacji enolu , znajduje się w ksiązce chemii nowej ery i było pare razy na maturze , głownie czerwcowej.  Kolejnym przykładem niech będzie metanal , w którym są poruszane na tej maturze oddziaływania dipol dipol (które nie są jednak wodorowymi - troche dziwna sprawa , egzaminator OKE powiedział mi że to nie są wiazania wodorowe ) , on sam ulega polimeryzacji do poliformaldehydu , i z tym też było zadanie na maturze. 

Zwróć uwagę że pytanie nie dotyczyło co jest bardziej "uprzewilijowane " , ale tego , dlaczego nie można tego polimeru otrzymywać bezpośrednio z monomeru ....

Ja twoją maturę zrobiłem w 78min , bez błędu , choć było parę kruczków.

Jak nadal nierozumiesz  czegos , to powiedz.

0

dzięki za odpowiedź, ale daruj sobie przechwałki, bo to do niczego sensownego nie prowadzi. 

co z tego, że ze wszystkich arkuszy CKE od 2008 miałem średnią ponad 90% i oceniał to nauczyciel chemii, skoro widocznie w dzień matury zgubił mnie brak doświadczenia, bo zrobiłem sporo głupich błędów j/w (na ten dzień nie pomyślałem o tautomeryzacji i to wyłącznie moja wina) i takiego wyniku z pewnością nie osiągnę.

rozumiem, że tautomeryzacja uniemożliwia polimeryzację tego związku, ale mocne oddziaływania dipol-dipol nieproporcjonalnie silniejsze od metanalu MOŻE też grają tu istotną rolę. nie pisałem nic o pękaniu wiązań podwójnych, tylko o asocjacji cząsteczek tego związku, uniemożliwiającą polimeryzację i przyczyniającą się do nietrwałości tej cząsteczki jeszcze przed jej przegrupowaniem wewnątrzcząsteczkowym? nie wiem tego, ale oczekuję jasnego zaprzeczenia moich spekulacji, a nie powtarzania w kółko, że jedyną odpowiedzią jest tautomeryzacja. wystarczy odnośnik do jakiegoś źródła, z którego dowiem się nieco więcej, niż z wiki. 

absolutnie się nie żalę i nie naciągam, miałem swoją teorię w dniu matury i mam ją do tej pory, tyle, że szukam jej uzasadnienia, bądź jego braku. a co będzie w kluczu to inna sprawa, uzyskałem na tyle pkt, że jestem spokojny.

0

Zgubiło cię to że myslałeś ze zrobienie  matur to jakiekolwiek przygotowanie. 

Podczas polimeryzacji pęka wiązanie podwójne. Więc skoro takie wiązania pękają , to wiązania wodorowe nie mają nic do gadania.  Asocjacja nie przyczynia się do żadnych przegrupowań . Patrz etanol , woda , HF.   Odziaływania dipol dipol są słabsze niz wodorowe . 

http://cke.edu.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Arkusze_egzaminacyjne/2010/Chemia/chemia_pp.pdf

Proszę , zadanie z maturki,  które robiłeś na 90% ,podstawowej.

0

Pewnie jakbyś miał narysować wzór taflowy cukru też byś poległ , bo tego nie było kiedyś.

0

czy ja gdzieś napisałem, że to był mój jedyny sposób na przygotowanie? raczej forma rozrywki. podziękuję za dalszą dyskusję z Tobą

0

Żadne trwałe wiązania wodorowe nie wchodzą w grę, nie w tych warunkach. Polimeryzuje się w wysokiej temperaturze i pod zwiększonym ciśnieniem.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz