arvee

zależność pH i pOH

2 posts in this topic

Witajcie panie i panowie. Mam takie pewne pytanie.

Pomagam dziewczynie w zadaniu i nie bardzo moja wiedza obejmuje temat.

Chciałem was zapytać czy ktoś wie czy istnieje jakaś konkretna zależność między pOH a pH?
Czy mając ilość/stężenie jonów OH- można z tego wyliczyć wartość pH?

W zadaniu jest, że stężenie jonów OH- jest równe 8 (dziewczyna mówi, że słyszała od profesora -8, ale ja mówię, że jej się wydaje), a poleceniem jest obliczyć pH no a ja znam wzór w którym można policzyć pOH mając jony OH- oraz pH mają H+. Nie odwrotnie D=

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Podobna zawartość

• Przez aaaagata
      Proszę o pomoc

7. Jakie jest pH roztworu HNO3, jeśli w 133,5 cm3 tego roztworu można roztworzyć 2,16 g srebra, a wydziela się przy tym 149 cm3 gazu (w przeliczeniu na warunki normalne)? (Odp. pH = 0,70)
      8. Ile cm3 0,060 M roztworu NaOH należy zużyć na zmiareczkowanie 35 cm3 kwasu siarkowego(VI) o pH = 2,3?
      9. Oblicz, jakiej objętości kwasu solnego o pCl = 2,30 należy użyć celem zobojętnienia 240,0 mg równomolowej mieszaniny wodorotlenku i chlorku sodowego.
      10. 0,046 g metalicznego sodu wrzucono do zlewki zawierającej 100 cm3 wody. Następnie roztwór ilościowo przeniesiono do kolby o objętości 250 cm3 i uzupełniono wodą do kreski miarowej. Na zmiareczkowanie 25 cm3 tego roztworu zużyto 15 cm3 roztworu kwasu solnego. Jakie było stężenie HCl?
    • Przez Mycha18196
      Hej. 

Proszę o pomoc przy poniższym zadaniu : 

Oblicz stopień dysocjacji amoniaku w roztworze ,który powstał przez zmieszanie równych objetosci roztworow NH3 o pH=11,20 i pH=11,50 .  Pkw= 13,80 

Zakładam ,że objętość każdego roztworu to 1dm3 . 
      Wyliczam pOH każdego i z tego stęzenie jonów OH- . 
      Piszę wyrażenie na stałą , ale co dalej ? Czy mogę za stęzenie odpowiedniego roztworu przyjąć stęzenie jonów OH- , skoro w równaniu dysocjacji mamy proporcje 1 NH4OH do 1 OH- ? 
    • Przez OskarSolo137
      Witam, będę wdzięczny za rozwiązanie zadania (najlepiej krok po kroku)  :
      Podczas miareczkowania roztworu zawieraj ącego w 20ml 5 mmoli metyloaminy dodano kolejno
      a) 10.0 ml,
      b) 20.0 ml,
      c) 25.0 ml,
      roztworu HCl o stężeniu 0.25 mol/dm3 .Obliczyć pH otrzymanych roztworów; pKb = 3.7
    • Przez patrykgym
      2,4?
    • Przez Chemonk06
      Poszukuję zadań z 8. działu podręcznika To jest chemia 1 Nowej Ery(Chemia ogólna i nieorganiczna, zakres rozszerzony).
      Tematy w tym dziale to:
      8.1 Równowaga chemiczna, stała równowagi 
      8.2 Reguła przekory
      8.3 Dysocjacja elektrolityczna (Arrhenius, Bronsted-Lowry, Lewis)
      8.4 Stała dysocjacji elektrolitycznej, stopień dysocjacji elektrolitycznej (mocne i słabe elektrolity, Ostwald)
      8.5 Odczyn wodnych roztworów substancji - pH. (iloczyn jonowy wody, wskaźniki, liczenie pOH, liczenie pH)
      8.6 Reakcje zobojętniania
      8.7 Reakcje strącenia osadów (analiza chemiczna, iloczyn rozpuszczalności)
      8.8 Hydroliza soli

Chodzi mi o gromadzenie zadań z danego działu w jednym temacie. Wstawiajcie zadania, na które się natkniecie, a w szczególności te trudniejsze i mniej spotykane.
      Proszę o podawanie źródeł, jeśli to możliwe(np. zbiór, arkusz etc.) oraz dopisywanie numeru tematu do zadań(to znacznie ułatwi wyszukanie).
      Dziękuję w imieniu swoim oraz kolegów i koleżanek zdających maturę z chemii.

PS.
      Na dniach powstaną tematy dla innych działów.