• 0
Larsonik

Żebropławy i płaskowce

Question

Witam, niedawno dowiedziałem się o istnieniu nieznanych mi dotąd typów zwierząt, mianowice żebropławy i płaskowce. Z miejsca mnie zainteresowały, gdyż okazały się być tak odmienne od wszelkich innych zwierząt, bardziej pierwotne. Żebropławy zdają się być nawet bardziej pierwotne od tak wcześnie poznawanych przez nas gąbek. Jednocześnie obiło mi sie o uszy w jakimś dokumencie o Arktyce na National Geographic, ze to jedne z nielicznych zwierząt, które zamieszkują wszystkie morza i oceany świata. Były pokazane ich okazy w lodowatych wodach oblewających Ziemię Franciszka Józefa w Rosji (szerokość geograficzna archipelagu Svalbardu).

Żebropławy wydają się być morfologicznie baaardzo podobne do znanych parzydełkowców w formie meduzy. Pierwsza różnica, o jakiej się dowiedziałem, to brak komórek parzydełkowych u przedstawicieli tego typu. Jakiego szoku doznałem, kiedy się dowiedziałem, że zwierzęta te posiadają mezodermę, która wśród znanych mi dotychczas bezkręgowców wykształciła się dopiero u płazińców! Czy zatem mówimy tu o tej samej mezodermie? Czy gąbki i parzydełkowce wtórnie utraciły swój względny poziom rozwoju ewolucyjnego? Jak to się dzieje, ze tak prymitywne organizmy (jestem bliżej spokrewnieni z gabkami niż z nimi) zdołały opanować tak ogromny obszar mórz? A to nie wszystkie z pytań, które się zrodziły w mojej głowie.

Dla odmiany o płaskowcach nie wiem praktycznie nic, lecz wzbudziły moje zainteresowanie z racji tego, że jest to typ, do którego obecnie zaliczamy zaledwie jeden gatunek. Czy ktoś posiada informacje na jego temat?

Dodatkowo zamieszczam ciekawą grafikę: picture-132_s.jpg

0

Share this post


Link to post

0 answers to this question

There have been no answers to this question yet

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz