• 0
book

Żywiciel pośrednii a żywiciel ostateczy

Question

Witam!

Mam pytanie jak można rozumieć słowo żywiciel pośrednii a jak żywiciel ostateczny.

Mam regułkę ale nie rozumiem nic z niej! Mógłby mi ktoś wytłumaczyć to prosto?

0

4 answers to this question

• 0

Tych żywicieli można sobie wyobrazić następująco (spróbuję to wyjaśnić na konkretnym przykładzie:

Jest taki stworek o nazwie motylica wątrobowa. Jest to przywra, pasożyt bytujący u ślimaków (błotniarki stawowej) i u bydła.

Wraz z odchodami bydła jajeczka motylicy są wydalane np. na trawę na łące. Na trawie tej żyją tez ślimaki. Z jajeczek motylicy wylęgają sie aktywne larwy, które wnikają do ciała ślimaka. Tam przechodzą kolejne etapy rozwoju. Ślimak jest żywicielem pośrednim, bo jego organizm opuszcza niedojrzała, niedorosła, postać pasożyta.

Taki niedorosły pasożyt opuszcza ciało ślimaka i znowu pojawia się na trawie, którą zjada bydło. Po dostaniu się do ciała bydła niedojrzały pasożyt przechodzi dalsze etapy rozwoju, aż w końcu staje się postacią dorosłą. Bydło jest żywicielem ostatecznym, bo jego organizm opuszcza postać dorosła pasożyta. Taki dorosły pasożyt może sie w organizmie bydła rozmnażać, więc wytwarza nowe jajeczka, ktore są wydalane na trawę i dalej juz wiemy, co się dzieje.

0

• 0

Dzięki za odpowiedź:) A jak jest z tasiemcem bąblowcowym : żywiciel pośredni to człowiek, a żywiciel ostateczny to pies ?

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz